Elektrik – Enerji nereye?

Elektrik – Enerji: Sektör endeksi döngüye girdi mi?

Endeks üstü getiride sektörlerin önemi enflasyon baskısı altında ayrım göstermeye başladı. Nakit zengini şirketlerin ve öz kaynak karlılığı iyileşen sektörün yapısı sonucu belirliyor. Elektrik endeksinin sıra dışı özelliği olabilir ve benzer sektörler de vardır: son 1 yılda genel endekse göre geri düşmüş olsa da, 3 yıllık getiri de hafifçe iyileşme devam ediyor. Enflasyon ve tüketime dayalı büyüme faktörlerini de göz önüne alarak hesaplar yapılabilir ama piyasa verilerini kullanarak birikimli hali, oluşumu farklı değerlendirebiliriz.

Biten ay itibariyle getiri karnesi aşağıdaki gibidir: vadelerin getirisi kıyaslanınca ilgi çekici hikaye görülüyor.

Performans (%) Aylık 2024 1 Yıl 3 Yıl
BIST100 4.98 21.78 74.53 491.48
XELKT 6.65 30.26 58.13 505.77

Aylık bazda 2 puanlık getiri farkını 12 aya götürürsek: 24 puandan fazlasının gerektiği görülmektedir. Halbuki son 1 yıla bakarsak fazla (artık) getiri görülmediği gibi çift basamaklı performans gerilemesi görülmektedir: -14 puan. Bir başka deyişle, kabaca geçmiş her ay kaybı 1 puana yaklaşmaktadır (birikmeli, kümülatif hal ile 14 puan kayıp görülmektedir). Daha uzun vadeye gidersek: 3 yıllık yatırım fonu gibi düşünerek geleceğe geçmiş üzerinden bakarsak, Covid 19 sonrasının tüketim tarzı sonucu düşük reel getiri görmekteyiz: endeks üstü getiri sadece 14 puandır. Bir başka deyişle, son 36 ayın ortalama değişimi + 0.5 puan altındadır.

Sonuçta 3 yılda giderek yavaşlayan reel getiri makinesine karşılık, son 1 yılda soğuma görüyoruz. Önceki 2 yıl kazançlarının getirdiği sonuçlar içindeyiz ve bu endeks yatırımcısı yeni beklentiler içinde olabilir: çünkü son 3 yıllık döngü benzeri oluşumu bekliyor olabilir. Son 1 yıldır alımda bekleyen yatırımcı varsa, son 3 yıla bakarak tekrarlanacağını düşünebilir. Bu da demektir ki, kendisi için gelecek 2 yıl hızlı kazanç ile geçebilir.

Döngü yatırımcısı bu beklenti içinde olabilir ve bunun ilk adımı olarak şubat ayında hamlesini başlatmış olabilir.

Grafik üzerinden okursak: ortalamalar arası ayrışma tepki getiriyor

– 2010dan itibaren 4 yıllık getiriye bakınca borsa endeksi altında kalan sektör endeksi görüyoruz.

– 2014 sonrası başlayan hareket ile 2023e dek tekrar sektör endeksindeki parlak dönem görüldü

– 3 yıllık pencereler itibariyle bakarsak: ucuz sektör algısı giderek güçlenmeye başlamış olabilir

– gösterge değerlerinin giderek reel pozitif bölgede toplanıyor olması bileşik hareketi daha pozitif kılmaktadır

– endeksteki reel performans gerilerken bu durumun oluşmasını pozitif uyumsuzluk olarak görebiliriz