Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (20.05.2022)

Piyasalara Bakış

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında dalgalı seyretti ve günü açıldığı seviyeye yakın 2,393 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi son 1 aylık ortalamaların altında 34.3 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 30 hisse değer kazandı, 65 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 15.95 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda dalgalanma sürüyor. Asya-Pasifik endeksleri Çin’deki faiz indirimi ile toparlanırken, ABD endekslerinde yeniden satıcılı bir seyir izleniyor. Çin’de pandemi kısıtlamaları sebebiyle baskılanan ekonomiye destek amacıyla kredi faiz oranı 15 baz puan indirildi, piyasa beklentisi 10 baz puan indirim yönündeydi. ABD’de ise S&P500 endeksi yıl başından bu yana %18 değer kaybederken, faize daha duyarlı olan teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi %28 gerilemiş durumda. Hafta içinde ABD’de açıklanan perakende şirketlerinin finansalları da baskıyı artırdı. Target ve Walmart bilanço açıklamalarının ardından sert geriledi, özellikle enflasyonun işletme maliyetleri üzerinde beklenenden daha fazla baskı yarattığı belirtildi. Haftanın son işlem gününe başlarken, dolar endeksi 102.90, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %2.84 seviyesinden işlem görüyor. ABD endeksleri ve diğer varlıklarda dengelenme/tepki beklentimizi koruyoruz. İçeride ise ana gündem maddesi Garanti Bankası’nda sona eren çağrı uygulaması oldu. BBVA’nın gönüllü çağrısı sonrasında Garanti Bankası payları %83’ü aştı, bununla beraber uluslararası endekslerden çıkış riskinden bahsetmiştik- ki dün MSCI, Garanti Bankası’nın endekslerden çıkarıldığını duyurdu. 24 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak olan bu değişiklik, endeksi takip eden fonların çıkışına sebep olabilir ancak BBVA’nın burada da alıcı konumda olmasını muhtemel görüyoruz.

BIST100 endeksinin güne yatay bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadeli alçalan kanal içinde hareket eden endekste 2,430-2,475 direnç seviyeleri iken 2,390-2,365 ve 2,350 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 2,475 aşılmadıkça dalgalanmanın devamını bekliyoruz, uzun vade için ise genel iyimserliğimizi koruyoruz. Kısa vade için yeni alım açısından 2,430 direncini takip ediyoruz, sektörel bazda ise perakende, elektrik, madencilik ve rafineri sektörlerini tercih ediyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!