Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (20.05.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Çarşamba gününe negatif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü %0,05 düşüşle 2.393,61’den tamamladı. İki haftadır güçlü negatif ayrışan Bankacılık Endeksi ise %3,53 yükselişle pozitif ayrıştı. Global riskten kaçış eğilimi devam ederken yurtdışı majör borsalar Çarşamba gününü %1-4 arasında değişen sert düşüşlerle tamamlarken yurtdışı borsalardaki satış baskısı BIST’in kapalı olduğu Perşembe günü de devam etti.

VIX Endeksi 29 seviyelerinde seyrediyor. Endeks ilk etapta 25 seviyesi altına gerilemedikçe ABD Borsaları’nda tepki yükselişleri oluşsa da sınırlı kalması ve satış baskısının devamı beklenir. BIST, yurtdışı borsalardaki satış baskısına rağmen halen güçlü görünümünü korusa da bilanço dönemi sonrası başlayan kar satışı baskısının, kısa vadede önemli bir beklenti kalmaması, yabancı satışlarının devam etmesi ve enflasyona endeksli alternatif bir TL enstrüman çıkabileceği beklentisiyle düşük momentumla da olsa kısa vadede devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, TL’deki değer kayıplarının devam etmesi, CDS’lerin 700 seviyesi üzerinde seyretmesi ve tahvil faizlerinin yükselmesi de bu satıcılı seyri desteklemektedir.

VIOP-30 Endeksi Çarşamba akşam seansını %0,48 düşüşle tamamladı. BIST’in Çarşamba günü kapanışına göre ABD vadelileri %1,2-2 arasında düşüşle seyrederken Almanya vadelileri daha sınırlı düşüşle seyrediyor. Çin 5 yıllık kredi faiz oranları düşürmesinin desteğiyle Asya Borsaları’nda alıcılı bir seyir yaşanıyor. Endeks’in güne negatif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde tepki yükselişi denemeleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!