Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (19.04.2023)

Piyasalara Bakış

Güne 5.076 seviyesinden alımlarla başlayan BIST100 endeksi, gün boyu dalgalı hareket ederek, günü %0,80 kayıpla 5.018 seviyesinden tamamladı. Endekse en fazla pozitif katkı sağlayan hisseler GARAN, THYAO, SOKM olurken, en fazla negatif etki eden hisseler ise SISE, SASA ve TUPRS oldu. İşlem hacmi son 30 günün ortalamasının altında kalarak 48 milyar TL olarak gerçekleşti. BIST100 endeksine dahil olan 33 hisse değer kazandı, 66 hisse ise değer kaybetti. Avrupa piyasaları günü alıcılı kapatırken, ABD’de ise piyasalar kararsız kapanışlar gerçekleşti.

ABD’de dün Bank of America ve Goldman Sachs’ın ilk çeyrek hisse başı karı beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD’de takip edilen verilerden inşaat izinleri beklentilerden kötü gelirken, konut başlangıçları beklentilerden daha iyi geldi. Almanya’da Zew beklenti endeksi 4,1 (beklenti: 15,3) olarak açıklanırken, İngiltere işsizlik oranı beklentilere paralel geldi. Bugün Avro Bölgesi enflasyon verileri takip edilirken, ABD’de Fed’in Bej Kitap raporu yayımlanacak. Bugün ayrıca ABD’de Tesla ve IBM finansalları izlenecek. Yurt içinde TCMB Piyasa katılımcıları Anketi ve tüketici güven endeksi takip edilecek. Piyasa kapanışı ardından Arçelik’in 1Ç23 finansal sonuçlarını açıklaması ile birlikte bilanço sezonu başlayacak.

Vadeli piyasalar, Avrupa ve ABD piyasalarının güne yatay başlayacağına işaret ediyor. Bugüne alımlarla başlamasını beklediğimiz BIST100 endeksinin, günün devamında 5.100 seviyelerine yönelmesini bekliyoruz. Endekste, gerilemelerde 5.000 seviyelerinin korunması, işlem hacminin ise bayram öncesinde yine zayıf seyretmesi beklenmelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni