Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (14.02.2024)

Piyasalara Bakış

Güne pozitif başlayan, gün içinde de TL bazlı rekorlarını yenileyen BIST100 endeksi, yurt dışında satışları artıran ABD enflasyon verisi ardından gelen satışlarla, kapanışını %1,97 değer kaybıyla 8.994 puan seviyesinden gerçekleştirdi. İşlem hacmi ise 151 mlr TL ile son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştı. Endekse dahil olan 13 hisse değer kazanırken, 86 hisse değer kaybetti.

Dün yurt içinde TCMB tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, Aralık 2023’te cari işlemler dengesi 2,1 mlr $ açık verdi. Yurt dışında Almanya’da takip edilen Zew beklenti endeksi şubat ayında beklentileri geride bırakarak 19,9’a yükseldi. ABD’de ise açıklanan Ocak ayı enflasyonu, aylık %0,3 ve yıllık %3,1 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Çekirdek enflasyon, Ocak ayında aylık %0,4 yükselirken, yıllık bazda değişmeyerek %3,9 seviyesinde kaldı. Açıklanan verilerin ardından ABD’de 10 yıllık tahvil faizi %4,30 seviyesini aşarken, altının ons fiyatı kritik veri sonrası 1.990 dolar üzerine kadar geriledi. ABD piyasaları günü %1 üzerinde satıcılı tamamlarken, Avrupa piyasaları da günü negatif bölgede tamamladı. Yurt dışında bugün İngiltere’de enflasyon ve Avro Bölgesi’nde büyüme verisi izlenecek, yurt içinde önemli bir veri bulunmuyor, kapanış sonrası Halkbank’ın finansallarını açıklaması bekleniyor.

Dün yaşanan satış baskısının devamında Avrupa piyasalarının bugüne satıcılı başlaması beklenirken, ABD piyasalarının ise yatay açılması öngörülüyor. Günü zirve seviyelerinden gelen satışlarla tamamlayan Borsa İstanbul’da tepki arayışı ile güne başlangıç görebiliriz. Gerilemelerde 8.900 ve 8.750 destek seviyelerimiz olurken, 9.000-9.150 aralığı bugün tepki arayışında ön plana çıkacaktır.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni