Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (13.06.2024)

Piyasalara Bakış

Güne pozitif başlayan ve günün genelinde de yukarı yönlü seyrini sürdüren BİST 100 endeksi, günü %1,14 değer artışıyla 10.166 puan seviyesinden tamamladı. Toplam işlem hacmi 89,4 mlr TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 57 hisse değer kazandı, 43 hisse değer kaybetti. Endekse puan bazlı en yüksek katkı sağlayan hisseler AKBNK, FROTO ve PGSUS olurken, en fazla negatif etki BIMAS’tan geldi. Bankacılık endeksinde %1,25 ve sanayi endeksinde ise %0,98 değer artışı görüldü. Fed kararı sonrasında ABD piyasaları Dow endeksi hariç pozitif tamamlarken, Avrupa piyasalarında da pozitif kapanışlar görüldü.

Dün yurt içinde veri akışı sakindi. Yurt dışında ise Almanya’da mayıs ayına ait yıllık enflasyon %2,4 olarak açıklandı. ABD’de mayıs ayı enflasyon verisi yıllık bazda %3,3 ile beklentilerin altında artarken, aylık bazda değişim göstermedi. Çekirdek enflasyon, mayıs ayında aylık ve yıllık bazda piyasa beklentilerinin hafif altında gerçekleşti. Açıklanan verilerin ardından ABD’de 10 yıllık tahvil faizi %4,25 seviyesine gerilerken, altının ons fiyatı kritik veri sonrası 2.342 dolara kadar yükseldi. Fed faiz kararı toplantısı sonucunda politika faizi, beklentilere paralel, %5,25-5,50 aralığında sabit bırakıldı. Başkan Powell, enflasyon verilerini ilerleme olarak gördüklerini ancak para politikasını gevşetmeye başlamalarına izin verecek güvene sahip olduklarını düşünmediklerini belirtti. Bugün yurt içinde konut satışları verisi takip edilirken, yurt dışında ise ABD’de ÜFE rakamları açıklanacak.

Endeksin bugüne alımlarla başlamasını bekliyoruz. Yeniden 10.000 üzerinde güçlenmeye çabalayan endeksin, günün devamında 10.300-10.400 bölgesine yönelebileceğini düşünüyoruz ancak, bu denemelerde kar satışları görmeyi bekleriz. Gerilemelerde ise bayram öncesinde 10.000 korunmaya çalışılacaktır.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!