Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (13.03.2023)

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününe satıcılı başlayan BIST100 endeksi, günün devamında dalgalı seyrederken, günü %1,1 düşüşle 5.385 seviyesinden tamamladı. BIST işlem hacmi ise ortalamanın üzerinde 86 mlr TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil 62 hisse değer kaybetti, 35 hisse ise değer kazandı. Endekse en fazla negatif etki temettü dağıtmama kararı alan EREGL’den gelirken, endekse en fazla katkıyı yapan şirket ise son çeyrekte beklentilerin üzerinde net kar açıklayan TCELL oldu. Haftanın tamamında bankacılık sektöründe seyrettiğimiz pozitif seyir cuma günü de devam etti ve sektör haftayı %16 pozitif kapattı.

Yurt içinde cuma günü açıklanan yılın ilk sanayi üretimi verisi beklentilerin üzerinde %4,5 olarak açıklandı. Küresel piyasalarda ise beklentilerin üzerinde 311 bin olarak açıklanan tarım dışı istihdam verisi ve ABD bankacılık sektöründen gelen açıklamalar sonrası, ABD endekslerinde satışlar hız kazandı ve yurt dışı piyasalar haftayı düşüşle kapattı. ABD’de beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı verisine karşılık saatlik ücretlerde gözlenen gerileme, FED toplantısı sonrası oluşan şahin beklentileri tek başına hafifletmeye yeterli olmasa da, salı günü ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi piyasalarda risk iştahının seyrine dair belirleyici olacak. Hem istihdam verisi hem de ABD’de bankacılık sektörüne yönelik endişelerle birlikte, ABD 10 yıllık tahvil faizi %3,70, dolar endeksi 104,58 seviyelerinden haftayı tamamlarken, ons altın %2’lik yükselişle 1.868 $ seviyelerine yükseldi. Küresel piyasalarda bu hafta ABD’de enflasyon verileri en önemli gündem maddesi olacak. Avro Bölgesi’nde ise sanayi üretimi, AMB faiz kararı ve enflasyon verisi takip edilecek. Yurt içinde ise cari denge, TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi ve Fitch’in Türkiye için açıklaması beklenen not değerlendirmesi ön planda yer alacak.

ABD’de iflas eden bankalardaki mevduatların garanti altında olduğu açıklamaları ardından yurt dışı vadeli endeksler, bu haftaya ABD ve Avrupa piyasalarının alıcılı başlayacağını gösteriyor. BIST100 endeksinin yeni haftaya alımlarla 5.400 üzerinden başlamasını bekliyoruz. Küresel piyasalarda risk iştahındaki kısmi iyileşme ardından endekste daha önce kar satışlarının gözlendiği 5.450-5.500 aralığı yukarı hareketlerde hedef olacaktır. Mevcut görünümde 5.300 seviyelerin gerilemelerde korunmasını bekliyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni