Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (11.05.2023)

Piyasalara Bakış

Güne 4.544 seviyesinden yatay başlayan BIST100 endeksi, %0,92 düşüşle günü 4.494 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksinde %1,56 artış görülürken, sanayi endeksinde ise %1,01 düşüş kaydedildi. Endekse en fazla negatif etki eden hisseler BIMAS, HEKTS ve THYAO oldu. İşlem hacmi 46,5 mlr TL olarak gerçekleşti. BIST100 endeksine dahil olan 29 hisse değer kazandı, 69 hisse ise değer kaybetti. ABD’de karışık kapanışlar gerçekleşirken, Avrupa piyasalarında negatif kapanışlar görüldü.

Dün ABD’de nisan ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. Buna göre enflasyon Nisan’da aylık %0,4 artış gösterirken, yıllık enflasyon %4,9 olarak beklentilerin altında açıklandı. Yurt içinde ise sanayi üretim endeksi mart ayında geçen yıla göre %0,1 azaldı. Bugün veri akışı tarafında ABD’de ÜFE ile İngiltere’de merkez bankası faiz kararı, içeride ise cari denge verileri takip edilecek.

ABD ve Avrupa piyasalarının bugüne yatay başlaması bekleniyor. Endeksin bugüne alımlarla başlamasını bekliyoruz. Bankacılık hisselerinin performansının ana kağıtlardaki hareketle desteklenmesi halinde, endekste 4.550 direnci üzeri kapanışlar görebiliriz. Ancak, bu yukarı hareketlerin seçim öncesinde satış fırsatı amaçlı kullanılıyor olması nedeniyle, endeksteki yukarı denemelerin sınırlı kalması beklenmeli. Yukarıda 4.700-4.900 aralığı, aşağıda ise 4.300 desteği yakından izlenmeye devam edilmelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni