Hisse Senedi Portföy Önerisi / Ak Yatırım – (10.07.2024)

Portföy tercihlerinde belirgin değişim için erken

Model Portföy Hisse Önerileri

*Model portföy hisse önerileri çalışması, Ak Yatırım Araştırma ekibinin araş tırm a kapsamındaki hissele rden, takip eden bir aylık dönemde getiri açısından öne çıkmasını beklediklerine ilişkin görüşlerini paylaşma amacıyla yayınlanmaktadır. Öne çıkması beklenen hisseler zaman zaman hızlı yükselişle 12 aylık fiyat hedeflerine yakın se viye lerde fiyatlanabilmektedir. Böyle durumlarda eğer kısa vadede yukarı yönlü eğilimin korunacağına dair bir görüşü varsa analist fiyat hedefi günce llenene kadar hisse yi portföyde tutabilmektedir. Hisselerde fiyat güncellemeleri yapılırken de dönem bilanço açıklaması gibi şirketin değerlemesinde maddi önem taşıyan gelişmelerin gerçekleşme tarihi de dikkate alınmakta ve bu açıklamaya kadar model güncellemesi ertelenebilmektedir.

Endeks yeni zirve bulmakta zorlanıyor. BIST-100 endeksi, 2024’e dolar bazında %30 yükselerek başladı; ancak sonrasında 21 Mayıs’ta gördüğü dolar bazlı zirveyi aşamadı. Türkiye’nin FATF’nin gri listesinden çıkması ve Haziran enflasyonunun piyasa beklentilerinin altında gelmesi piyasa için olumlu olmasına rağmen etkileri nispeten mütevazı kaldı. Öte yandan hisse senetlerine vergilendirme haberlerinin satış baskısı da kısa sürdü. Mevcut çarpanların bir miktar doymuş olması ve kısa/orta vadeli şirket kârlarına ilişkin beklentinin zayıf kalması BIST’e orta vadede yükseliş için ihtiyaç duyacağı katalizörü sağlamıyor. Yurt dışı yerleşiklerin Mayıs ortasından bu yana üst üste son 5 haftada 2,16 milyar dolar ve yılbaşından bu yana 1,25 milyar dolar net satış yapması da piyasayı olumsuz etkiledi. Yurt içi kurumsal yatırımcılar ise TL’nin güçlenmesine ve ekonomideki normalleşmeye olan güvenin tazelenmesiyle bu boşluğu doldurdu. Ayın geri kalanında olası bir Moody’s not artışı ve yurtdışı doğrudan yatırımlarda canlanma haberleri (Çinli üreticilerin Türk otomobil endüstrisine yatırımları gibi) piyasalar için moral artırıcı olacaktır. Öte yandan, Temmuz enflasyonuna ve/veya 2Ç24 şirket karlarına (Temmuz sonundan itibaren bankalarla başlayacak) ilişkin görünüm temkinli bir duruşu beraberinde getirebilir.

Yatırım temasında değişimin zamana yayılacağını düşünüyoruz. Perakende ticaret, banka/sigorta, telekom ve sağlık hizmetleri gibi TL’nin güçlenmesinden olumlu etkilenen, talebin güçlü kalmaya devam ettiği sektörler yılbaşından bu yana beklentimize paralel olarak ön plana çıktı. Yılın ikinci yarısında dezenflasyon sürecinin güçlenmesi ve bunu takiben faiz indirimi beklentilerinin fiyatlanmaya başlaması ile portföy içeriklerinde değişim arayışına girilmesini olası görüyoruz. Ancak piyasanın bu değişikliği yapmakta acele etmeyeceğini düşünüyoruz: Öncelikle önümüzdeki birkaç ayda TÜFE’nin Haziran ayına göre bir miktar daha yüksek olacağını ve politika faizinin erken indirimine ilişkin beklentilerin yatışacağını düşünüyoruz. Ayrıca, yatırımcıların, büyük bir portföy değişikliği öncesinde pozitif ayrışma yaşayan şirketlerin (perakende ticaret, telekom, sağlık hizmetleri) görece güçlü gelmesi beklenen ikinci çeyrek sonuçlarını da görmek isteyeceklerini düşünüyoruz. Bu beklentilerle Temmuz ayı raporumuzda öneri listemizi değiştirmeden koruyoruz.

Model Portföy Performansı

* Hisse ve portföy getiri hesaplaması raporun yayınlandığı günün ağırlıklı ortalama fiyatları dikkate alarak güncellenmektedir.

** BIST-100 toplam getiri endeksi dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

• Olumlu ayrışmayı sürdürdük. Öneri listemizin getirisi en son güncelleme yaptığımız 11 Haziran’dan bu yana %10,1 ile BIST-100 toplam getiri endeksini %2,5 geçti. Böylece öneri listemizin YBG getirisi %82,2 oldu ve gösterge endeksin aynı dönemdeki %47,1’lik getirisini belirgin şekilde geçti. Bu dönemde öneri listesine en büyük katkı Mavi, Torunlar GYO ve BİM’den geldi. Buna karşılık Lokman Hekim ve Türk Hava Yolları BIST-100getirisinin altında kaldı.

• Portföyümüzün 2014 başından bu yana birikimli değeri ise dolar bazında yaklaşık 5 katına ulaşarak aynı dönemde dolar bazında yaklaşık %37 değer kazanan BIST-100 toplam getiri endeksini önemli oranda geçti. (Portföy getirilerimiz takip eden dönemde model portföy raporumuzun yayınlanma tarihindeki fiyat ortalamalarına göre düzeltilmektedir. BIST100toplamgetiri endeksi hisse fiyatları temettü ödemeleri için düzeltilerek hesaplanıyor).

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!