Hisse likit fonlar

Dengeleme ihtiyacı olarak görüyoruz: günlük bakışta bu yıl olanlar bu yöndedir. Bir başka deyişle yılı 2 parçaya ayırmak bakışı basitleştirir. Sağdan ve soldan bakışlarla gidersek: bahar düşüşünden bu yana geçen günlük tabloyu ortadan yarılarsak sol tarafın giderek daha dalgalı, sağ tarafınsa daha durağan geometri hali içinde olduğunu görebilmekteyiz. O halde belirtebiliriz: son 2 haftadaki hızlı hareketler durağanlığın getirdiği sonuç olabilir mi? Durağanlık, denge hali, sapma gibi ifadeleri günlük hayatınıza hissederek katmanız gerekiyor. Likit hisse yatırım fonlarıyla ilgili eylül ilk yarısında başlayan sinyal üretimi sağlıklı şekilde devam etmektedir. İlk sinyal günlerinde “henüz” algoritmik makamda getiri potansiyeli görünmemesine rağmen yön belli idi. Bir başka deyişle hamlenin sonbahar biterken göstereceği örüntü hakkında fikir oluşmakta idi.  Kışa girerken neler olabileceğini tutarlı modelle geçmiş yazılarda belirtiyoruz.

Göze çarpan davranışlar açısından günlük/haftalık gelişimi incelersek, model gereği önemli tespitlerimiz:

– Günlük bazda incelenen dönemin hesabına giren değerler, çıkan değerlere göre 3-4 misli pozitif değerde olduğu için ana eğilimin kuvvetli kalmaya devam ettiğini belirtebiliriz.

– Kritik sorulardan biri: kırılganlık dönemleri belirginleşebilir mi? Bu durumu da giriş çıkış tablosu üzerinden cevaplayabilir durumdayız. Kısa ve uzun vadeli hesapların algoritması buna imkan vermektedir.

– Saatlik bazda önemsediğimiz çok kısa vadeli bakışa da değinirsek: bahar dönemi düşüşünü hesaplardan çıkaracak zaman çerçevesini değerli görebiliriz.

– Kısa vadeli harekete bir zaman çerçevesi belirtmek gerekirse: mart-eylül dönemini saatlik bazda çerçeveleyerek kural tabanlı bakış geliştirebiliriz. Neden böyle seçtiğimize yanıt da basittir: eylül ayı içinde başlayan yükselişi açıklayan modeli zaman çerçevesi üzerinden görselleştirmektir. Zaman çerçevesi içinde kalan verilerin negatif geometri üretenleri hesaplardan çıktıkça, giriş – çıkış denklemi pozitif hale dönüşmeye devam ederken, getiri artmadan şablonda iyileşmeler görmekteyiz.

– Likit hisse fonlarının değişik davranışını endeks ötesi bakışla incelemeye devam edeceğiz.

Sonsöz: Zaman çerçevesi olayları açıklamaya yararken, geleceği de okumayı sağlamalıdır.

 

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN