Hedef Fiyat ve Kar Tahminleri Revizyonları / TEB Yatırım – (23.01.2015)

TEB Yatırım Hedef Fiyat ve Kar Tahminleri Revizyonları Raporu:

2014 son çeyreğinde finans dışı sektörlere kıyasla bankalar daha iyi finansal performans gösterdi finans dışı sektörlerde mevsimsellik nedeniyle güçlü gerçekleşen 3. çeyreğe göre son çeyrekte %20 FAVÖK düşüşü tahmin ederken bankalarda enflasyona endeksli kağıtların etkisiyle net faiz marjının artması sayesinde bir önceki çeyreğe göre %16 operasyonel kar artışı bekliyoruz. 2013 son çeyreği ile kıyasladığımızda da bankaların 2014 son çeyreğinde operasyonel karlarında %44, finans dışı sektörlerde ise %32 artış bekliyoruz.

Vakıfbank için, 2014 son çeyreğinde kredi pazarında artan pazar payı, maliyet kontrolü ve net faiz marjında iyileşme nedeniyle operasyonel karının diğer bankalara kıyasla daha çok artış görmeyi bekliyoruz. Ayrıca, Master ve Visa Card hisse satış kazançları nedeniyle de Vakıfbank’ın net karı son çeyrekte olumlu etkilenecek. Vakıfbank’ın ardında ise net karı en güçlü artan bankanın, aktif kalitesinde iyileşme ve güçlü spredler nedeniyle Akbank olduğunu düşünüyoruz.

Operasyonel karda iyileşme beklememize rağmen, büyük sorunlu kredisinde karşılık oranındaki artış beklentisi nedeniyle Halkbank’ın son çeyrekte net kar performansının en zayıf banka olacağını düşünüyoruz.

Enflasyona endeksli kağıtların muhasebe metodundaki farklılık nedeniyle İşbankası’nın net karının olumlu etkilenmeyeceği, bu nedenle bankanın son çeyrek net kar performansının diğer bankaların altında kalacağını bekliyoruz. Ancak, halka açık iştiraklerinde son çeyrekteki değer artışları ise İşbankası’nın finansallarını olumlu etkileyecektir. Banka dışı sektörler arasında ise en çok kazanan sektör havacılık oldu Pegasus ve THY ciro artışı ve petrol fiyatlarının düşmesi ile FAVÖK’ü en çok artan şirketlerin başında yeralıyor. Düşük baz, yılın ikinci yarısında talepteki artış ve aynı zamanda artan fiyatlar nedeniyle otomotiv şirketleri de son çeyreği güçlü kapattılar. İthalatçı olarak düşük EUR’dan da olumlu etkilenen Doğuş Oto beklendiği gibi en öne çıkan otomotiv şirketi oldu.

Aynı zamanda, değerlemelerde kullandığımız risksiz getiri oranı varsayımını 50 baz puan azaltarak %7.75’e sermaye maliyetini ise %12.75’e düşürüyoruz. Bunun sonucunda hisselerde fiyat hedeflerimizdeki artış nedeniyle BIST-100 endeksi için seviye hedefimizi 92200’den, 96100’e yükseltiyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir