Hayat pahalılığına rağmen çifte bayram yaşayan sektör

Bir bayramı daha idrak etmiş bulunuyoruz. Bayramda milletçe önemli bir bölümümüzü rahatsız eden konu, elbette ki yüksek fiyatlar oldu. Gerek dini vecibesini yerine getirmek isteyenler gerekse de fırsattan istifade güzel bir tatil yapmak isteyenler iyi birer hesap uzmanına dönüştüler bu bayramda.

Çünkü, satın alınacak bayramlık, kurbanlık (mal) ya da tatil (hizmet) paketlerinin fiyatları her zamankinden çok el yakıyordu.

Kesin verilere sahip olmamakla beraber, haberlerden edindiğim bilgilere göre insanımızın dost, akraba yanına ziyarete giderek ya da memleketinde ortaklaşa kurban kesimi yaparak beklentisini kollektif de olsa karşılamış olduğunu söyleyebilirim. Esasen son yıllarda turizm istatistikleri de yerli turistlerin dost, akraba yazlıklarına daha fazla rağbet ettiğini gözler önüne seriyordu.

Cari açık için pozitif dengeyi turizm sektörü sağlıyor

Yüksek cari açık veren ülkemizde turizm sektörü cari dengeyi pozitif yönde etkilemesi nedeniyle özel bir yere sahip. Bu bayram hem yaza denk gelmesi hem de okulların tatil olması nedeniyle turizmdeki beklentiyi oldukça artırmıştı. Fakat bayram tatili haftası yurtdışında gerçekleşen bir olay nedeniyle gergin başladı.

Paralı asker grubu Wagner’le Rus ordusu arasında tam da turizmin en yüksek sezonunda yaşanan gerilim, Türkiye’nin ana pazarı Rusya’dan gelişlerin etkilenebileceği endişesini artırmıştı.

Neyse ki Wagner’in başkanı Prigojin ile Putin, Belarus Başkanı Lukaşenko’nun da çabası ile bir günde anlaşmaya vardı ve sorun turizm açısından tehdit edici bir yere varmadan kapanmış oldu. Rusya’daki olası gerginlikler ülkemiz açısından önemli.

Çünkü Türkiye’ye en çok turist gönderen hatta ana pazar konumunda olan Rusya’dan ülkemize yaz sezonunda haftada 1.200 uçuş gerçekleşiyor. 2023 Mayıs ayında gelen ziyaretçi sayısına baktığımızda ise savaşın turizmi zayıflatmak şöyle dursun güçlendirdiğini görmüş olduk.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!