Havada ‘pik’ yaptık, 10 milyar $’lık iş aldık

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, ikili havacılık anlaşmaları sayesinde Türk şirketlerinin 13 ülkede 10 milyar dolarlık iş aldığını kaydetti.

Son 8 yılda en hızlı büyüyen havacılık sektörü gözünü yurtdışına dikti. Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, ikili havacılık anlaşmaları sayesinde Türk şirketlerinin 13 ülkede 10 milyar dolarlık iş aldığını bildirdi. SABAH’a açıklamada bulunan Arıduru, havacılık sektörünün geldiği noktayı ve bundan sonraki hedefleri anlattı. İşte Arıduru’nun açıklamaları:

41 ÜLKE UÇAK BEKLİYOR
“Türkiye’nin iç ve dış hatlarda 2002’de toplam 33.5 milyon olan yolcu sayısı 2009 yılında 86 milyona ulaştı. Türkiye, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) 2009 raporuna göre Türkiye; Çin, Hindistan, Brezilya’dan sonra en hızlı büyüyen dördüncü ülke konumunda. 2001 yılında 60 olan yurt dışına doğrudan uçuş noktası, bugün 130’a çıktı. İkili hava ulaştırma anlaşmalarıyla 70 yeni uçuş noktası oluşturuldu. 2002’de 81 ülke ile ikili anlaşma varken, bugün bu sayı 111’e yükseldi. Son beş yılda uçuş ağını en hızlı geliştiren ülke olan Türkiye, en fazla noktaya uçan 9 ülke konumuna yükseldi. Halen ikili anlaşmamız olan ve hazırda 41 ülke daha var. Bu ülkelere isteyen şirketlerimiz uçabilir. Hedefimiz ICAO üyesi 190 ülkeyle anlaşma yapmak ve Türk sivil havacılık sektörünün yurtdışı uçuş ağını tüm dünyaya yayılacak şekilde geliştirmek.”

KÜRESEL OYUNCU OLDUK
Hindistan’dan Kosova’ya kadar geniş bir coğrafyada Türk şirketlerinin havacılık alanında hızla büyüdüğünü belirten Ali Arıduru, “Sektör kuruluşlarımız 3 kıtada, 13 ülkede toplam 10 milyar dolarlık iş yapan küresel oyuncuya dönüştü” diye konuştu.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2010/10/25/havada_pik_yaptik_10_milyar_lik_is_aldik

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir