Hareketlenen hisseler

Son 1 ayda en çok kazandıran BIST30 hisseleri arasında rekabet var mıdır? Yani yükselmiş olan daha da prim yapar mı veya geri dönüşü ne belirler? Tersi olarak düşüş göstermişlerden en kötü performanslı olanların da dönüşleri beklenebilir mi? Bunu belirleyen, farkı yaratan ise hareketlerdeki geometrik farklılıktır.

HALKB % 23 prim yaptı
Haftalık bazda incelersek; mayıs-eylül 2014 geometrisi, nisan-ekim 2017 geometrisi gelecekle ilgili önemli seviyede pozitif sinyaller vermişti. Bu geometriye karşılık hızlı primler yapmış olması düzeltmeler getirmişti. Bu düzeltmelerin sonucu olarak yatay gelişen piyasa sonrası tekrar yükseliş başladı son 1 ayın en iyisi oldu. Devam etmesi beklenebilir çünkü geometri halen yatay piyasada kaldığına işaret ediyor.

VAKBN % 18 prim yaptı
Sert düşüşlerin yükseliş, tepki hissesi olarak yine sahneye çıktı. Yine geçmiş geometrisi etkisini görüyoruz: 2012 içinde başlayıp, 2013 ortasına dek süren pozitif geometri etkisi sonucu geleceğin primli dönemler içereceğini göstermiştir. 2017 geometrisi de pozitif idi yani geleceğe yönelik işaretler taşıyordu. Geçmiş 2 pozitif dönemlerle birleştirildiğinde görüyoruz ki primli piyasa oluşabilmiştir. 2018 ortasına dek süren düşüş performansıyla düzeltmesini tamamlamış oldu. Son haftalardaki aşırı sert düşüşün düzeltmesi devam ediyor.

VAKBN/HALKB çaprazı prim yapar mı?
2018 haftaları içinde HALKB lehine gelişen çapraz 0.50 değerine yaklaştı. Son durumda 0.80 seviyesinde olması %60 daha iyi performans gösteren VAKBN hareketini sağlamıştır. Aralıklı haftalarla daha iyi zirve yapmasına rağmen devam etmesini bekleyebiliriz. Önümüzdeki haftalarda yataya dönecek çapraz gelişimine rağmen, yukarı yönlü hareketi beklemeye devam edebiliriz.

Siz de daha güvenilir metotlarla yatırım kararı vermek isterseniz eğitim / kurs /uygulama için talep bırakabilirsiniz: https://www.paraborsa.net/iletisim/

Dövizdeki dalgalanma ihracatı teşvik ederken, matematik modele dayalı daha güvenilir stratejiyle yeni pazarlar erken aşamada bulunabilir. Rekabet avantajı getirecek bu araç adil olmasa da gereklidir. Bu faydayla, geçmişin başarılısını değil geleceğin fırsatını erken aşamada yakalamış olursunuz. Doğrulanmış bakış açıları mevcuttur. Buna göre uygulanabilir avantaj getirecek öneri için ülke ve bölge GELECEK dönemde cazip pazarları skorlama tablolarında inceleyebilirsiniz.