Ham petrol 2011’i yükselişle tamamlıyor

Orta Doğu’da yaşanan gerginliklerin petrol üretimine zarar vereceği endişesiyle ham petrol fiyatları yılı yükselişle sonlandırıyor.

ABD’de işsizlik maaşı başvurularının 3 yılın en düşük seviyesine inmesiyle Batı Teksas tipi ham petrol dün yükselirken bugün yüzde 0.8 kadar değer kaybetti. ABD Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada İran’ın hürmüz Boğaz’ını kapama tehdidinde bulunmasının “irrasyonel bir davranış” olduğunu söyledi. Küresel üretiminin 1/6’sı bu boğazdan geçiyor.

Oslo’daki Nordea Bank’ta analisto lan Thina Saltvedt, “Jeopolitik risk 2012’nin başında da fiyatları destekleyecek. Dünyanın en önemli petrol üreten bölgesindeki gerginlik nedeniyle gelecek hafta fiyatların artmasını bekliyorum” dedi.

Şubat teslim ham petrolün varili Nymex’te 60 sent azaldı ve 99.05 dolar oldu. Bu yıl vadeli kontratlar yüzde 8.2 yükseldi.

Şubat teslim Brent tipi petrol ise ICE Futures Europe’ta 1.15 dolar düşerek 106.86 dolar oldu. Kontrat bu yıl yüzde 13 oranında yükseldi.

Tunus’ta başlayan ve Orta Doğu ile Kuzey Afrika’da birçok bölgeye yayılan çatışmalarla New York’ta ham petrol fiyatları Mayıs ayında 114.83 dolara kadar çıkarak 2 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir