Altın, talep spekülasyonundan destek buldu

Altın fiyatlarının beş ayın dip seviyesinde olmasının yatırımcı ve mücevherci talebini artıracağı beklentisiyle metal fiyatları düşüşünü sonlandırdı.

Dolardaki yükselişin alternatif yatırım aracı olan altın talebini sınırlamasıyla külçe altın önceki 6 seansta yüzde 4.8 değer yitirdi. Öte yandan dünyanın en büyük metal alıcısı Hindistan’da mücevher kullanımının 2011’in ilk çeyreğinde önceki yıla oranla yüzde 12 arttığı açıklandı.

Johannesburg’taki Standard Bank’ta emtia stratejisti olan Marc Ground, Hindistan’da Ocak ve Şubat aylarının iyi dönemler olduğunu ve düşük fiyatların bazı yatırımcılar için dikkat çekici olacağını söyledi.

Şubat teslim altının ons fiyatı Comex’te yüzde 1.8 yükselerek 1,568.40 dolar oldu ve böylece Mart 2009’dan beri en uzun süreli düşüşünü sonlandırdı. Metal  bu yıl yüzde 10 değerlendi.

Mart teslim gümüşün onsu yüzde 2.8’lik artışla 28.075 dolar olarak 2011’deki düşüşünü yüzde 10’a indirdi. Bu, metalin 3 senedeki ilk düşüşü. Mart teslim paladyumun ons fiyatı da yüzde 1.7 artarak 637 dolardan işlem gördü ve yıllık kaybını yüzde 21’e indirdi.

Nisan vadeli platin ise yüzde 1.3’lük artışla 1,386.50 dolar oldu. Metal bu yıl yüzde 22 oranında değer kaybetti.

Gratman Letter ekonomisti Dennis Gartman altında nötr olduklarını ancak metalin yeniden boğa piyasasına girebileceğini söyledi. Gartman bugünkü bir notunda altının son 24 saatte gerçekleştirdiği gibi tutunduğunu görmeyi beklemediklerini söyledi.

Bloomberg’e göre ETP destekli altın varlıkları üç hafta içinde ilk kez yükseliyor. Varlıklar önceki iki haftada yüzde 1.5 düşerken bu hafta yüzde 0.3 yükseldi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir