Halk GYO 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (09.11.2018)

Halk GYO 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Hisse Fiyatı : 0,65 TL
Hedef Fiyat : 1,05 TL
Getiri Potansiyeli %61

3Ç18 Değerlendirme – Pozitif

 TFRS15 muhasebe standartına geçilmesinin etkisi ve sektörde KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimler net karı destekledi. Halk GYO, yılın üçüncü çeyreğinde beklentimiz olan 25,3 mn TL’nin üzerinde yıllık bazda %211,8 artışla 38,2 mn TL net kar açıkladı. Beklentilerimizin üzerinde gelen net karda, muhasebe standart değişikliği ve konut satışlarını desteklemek amacıyla sektörde KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimler nedeniyle beklentilerin üzerinde gerçekleşen tapu devirleri etkili oldu. Her ne kadar piyasa beklentisi bulunmasa da, açıklanan güçlü finansalların hisse performansına etkisini ‘pozitif’ olarak değerlendiriyoruz.

 3Ç18’de güçlü ciro büyümesi. Şirketin 3Ç18’de net satış gelirleri 169 mn TL ile beklentimiz olan 87 mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşti. Güçlü ciro büyümesinde yapılan muhasebe değişikliği ve konut satışlarını desteklemek amacıyla sektörde KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimler etkili oldu. Şirketin gayrimenkul gelirleri içerisinde yer alan konut satış gelirleri, 3Ç17’deki 4,4 mn TL’den 3Ç18’de Bizimtepe Aydos ve Erzurum Şehristan proje teslimatlarının katkısıyla 152,7 mn TL’ye yükseldi. Kira gelirleri ise, beklentimiz olan 16 mn TL ile uyumlu yıllık bazda %21,8 artışla 15,5 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Kira gelirleri tarafında, şirketin portföyünde bulunan Halk Ofis Şekerpınar, Ankara Bahçelievler ve Karaköy binalarının kiralanması ile ilgili sürecin devam etmesi, Caddebostan binasında da kentsel dönüşüm sürecinde olması nedeniyle, yılın üçüncü çeyreğinde söz konusu binalardan gelir kaydedilemedi. Salıpazarı binasının otel dönüşümü tamamlanarak, yılın üçüncü çeyreğinde kira gelirlerine 1,3 mn TL’lik katkısı oldu.

 Operasyonel karlılık, standart değişikliğinin etkisiyle beklentimizin üzerinde. Şirket 3Ç18’de beklentimiz olan 29 mn TL’nin üzerinde 42 mn TL FAVÖK açıkladı. Beklentimizin üzerinde gelen operasyonel karlılıkta, yapılan muhasebe değişikliği ve sektörde KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimler nedeniyle beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen ciro performansı etkili oldu.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN