Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (8-12 Eylül 2014)

Önümüzdeki haftanın yatırım fırsatları!..

Bu Haftada da Fırsatlar Eksik Olmayacak

ABD, Çin, İngiltere ve Avustralya’dan gelecek olan çok önemli verilerin yanında Yeni Zelanda merkez bankasının para politikası kararlarını açıklayacağı bu haftada da hareket ve fırsatlar eksik olmayacak.

Pazartesi:

Yine önemli verilerle dolu hafta Pazartesi 2.50’da Japonya’dan gelecek olan büyüme verisiyle başlıyor. İkinci çeyrek final büyümenin %-1.8 olması bekleniyor, beklentiden kötü veri BoJ’un daha fazla gevşemeye itebilir. Başta USDJPY ve EURJPY olmak üzere tüm JPY paritelerinde gün boyu fırsatlar sunacak bir veri.

Saati kesin değil fakat genel olarak sabah 5.00 ile 6.00 arasında gelen Çin ticaret dengesi için 40 milyarlık bir beklenti var. Risk iştahı açısından çok önemli bir veri. AUD ve NZD gibi Pasifik para birimlerinin yanında TRY gibi riskli para birimleri için de yönü belirleyebilecek önemde bir veri. AUDUSD ve NZDUSD’de fırsatlara hazır olun.

ABD’den önemli bir verinin gelmeyeceği günde Avrupa seansının en önemli verisi 9.00’da gelecek olan Almanya ticaret dengesi. Ticaret dengesinin önceki aya göre artarak 17.3 milyar olması bekleniyor. Son zamanlarda Almanya’dan hep kötü veriler geliyor, o açıdan bu verinin ayrı bir önemi var. EURUSD’de hareket ve dolayısıyla fırsatlar göreceğiz.

Salı:

2.50’de Japonya’dan üçüncül sanayi faaliyetleri ile para politikası kurulu toplantı tutanakları açıklanıyor. Tutanaklardan piyasaya hareket getirecek bir yorum çıkması beklenmiyor fakat sanayi faaliyetleri verisi önemli. Piyasa beklentisi %0.3. Farklı bir rakam USDJPY ve EURJPY için fırsat zilini çalar.

4.30’da Avustralya’dan NAB iş dünyası güven endeksi ile konut kredileri geliyor. Kredilerde %1.1 artış bekleniyor. Beklentiden iyi bir kredi verisi ile önceki aya göre artış gösteren iş dünyası güven endeksi AUDUSD’de gün boyu alış fırsatı yaratır. Tam tersi senaryoda ise satış için hazır olun.

Ekonomik takvimde ABD’den yine önemli bir veri yok fakat İngiltere’den deprem etkisi yaratacak veri ve gelişmeler dikkatimizi çekiyor. 11.30’da üretim ve ticaret verileriyle birlikte BoE başkanı Carney bir konuşma yapacak. İmalat üretiminde %0.3, sanayi üretiminde %0.2 artış bekleniyor, ticaret dengesi için ise beklenti -9.1 milyar.

Liverpool’da bir konuşma yapacak olan başkan Carney’den ise faiz artışıyla ilgili gelecek veya gelmeyecek mesajlar GBPUSD ve EURGBP gibi paritelerde büyük dalgalanmalara neden olabilir.

Çarşamba:

Asya seansında Japonya ve Avustralya’dan önemli veriler var. Saat 2.50’de Japonya çekirdek makine siparişleri (beklenti %4.1) açıklanıyor, 3.30’da ise Avustralya’dan Westpac tüketici güven endeksi (önceki %3.8) gelecek. USDJPY ve AUDUSD’de fırsat bekleyenler için önemli anlar.

Avrupa ise Fransa ve İngiltere’den gelecek olan veriler ön plana çıkıyor. 9.45’de gelecek olan Fransa sanayi üretimi için beklenti %-0.4. Euro Bölgesi’nin diğer bir endişe veren ekonomisi Fransa verisi dikkatle takip edilecek. Kötü veri EURUSD üzerindeki baskıyı daha da artırabilir.

16.45’de BoE başkanı Carney ve diğer üyeler enflasyon raporuyla Hazine Komitesi’nin karşısında olacak. Carney enflasyon ile ilgili son gelişmeleri komite üyelerine anlatacak. Faizler ile ilgili vereceği sinyaller EURGBP ve GBPUSD’de net fırsatlar getirebilir.

Ayrıca Türkiye’den saat 10.00’da ikinci çeyrek büyüme rakamı açıklanacak. İlk çeyrekteki %4.3’lük büyümeden sonra ikinci çeyrekte %2.8 büyüme bekliyor piyasa. USDTRY’de keskin hareketlenmeler görebiliriz.

Perşembe:

Haftanın en önemli faiz kararı bugün tam gece yarısında gelecek. RBNZ para politikası kararlarını açıklıyor ve bankanın bu aydan itibaren faiz artırım sürecine bir kaç ay ara vermesi bekleniyor. Politika faizi %3.50 seviyesinde sabit tutulacak büyük ihtimalle. Fakat basın toplantısında başkan Wheeler’dan gelecek olan açıklamalar ileriye yönelik beklentilere şekil verecek, bu da NZDUSD’de keskin hareketlere neden olabilir.

4.30’da ise Avustralya’dan istihdam ve Çin’den enflasyon rakamları açıklanacak. Avustralya’da istihdamda 15.2 artış bekleniyor geride bıraktığımız ay, işsizlik oranının ise %6.4’den %6.3’e düşmesi bekleniyor. RBA’nın da çok yakından takip ettiği verilerin beklentiden farklı gelmesiyle AUDUSD’de net fırsatlar görebiliriz.

Çin’de ise TÜFE’nin %2.2, ÜFE’nin %-1.1 olması bekleniyor. Her iki göstergede de önceki aya göre düşüş öngörüyor piyasa. Yine başta AUDUSD ve NZDUSD olmak üzere bir çok paritede hareketlere neden olabilir.

Saat 10.00’da gelecek olan Türkiye cari denge verisi dışında Avrupa’dan önemli bir veri açıklanmayacak. Cari açığın önceki aya göre 1.5 milyarlık bir daralma ile 2.5 milyar olması bekleniyor. Veriyle birlikte gözler USDTRY’ye çevrilecek.

Öğleden sonra ise dikkatler saat 15.30’da ABD’den gelecek olan işsizlik başvuruları verisinde olacak. İşsizlik başvuruları 306 bin olacak beklentisinde piyasa. Farklı bir rakam her zaman olduğu gibi USDJPY, ALTIN, EURUSD ve GBPUSD’de dalgalanma yaratacak.

Cuma:

9.05’de BoJ başkanı Kuroda bir konuşma yapacak. Başkanın yapacağı açıklamalarda daha fazla gevşeme hamlesi gelip gelmeyeceği sorusunun cevabını arayacak piyasa. USDJPY, EURJPY ve GBPJPY gibi pariteler için kritik anlar.

12.00’de Euro Bölgesi sanayi üretimi açıklanıyor. Önceki hafta yaşanan gerileme sonrası sanayi üretiminde %0.6’lık bir artış beklentisi var. EURUSD ve EURGBP’ye dikkat. İyi veri yükseliş, kötü veri baskı getirebilir.

Öğleden sonra ise ABD’den piyasayı heyecanlandıran veriler gelecek. Saat 15.30’da perakende satışlar, 16.55’de ise öncü Michigan tüketici güven endeksi açıklanıyor. Perakende satışların %0.3, çekirdek perakende satışların %0.2 artması beklenirken, tüketici güven endeksinin de önceki aya göre hafif artarak 83.2 olması beklentisinde piyasa. USDJPY, ALTIN ve EURUSD gibi tüm dolar paritelerinde net fırsatlar sunabilir bu veriler.

Cumartesi:

8.30’da Çin’den sanayi üretimi, sabit varlık yatırımları ve perakende satışlar açıklanıyor. Beklentiler sırasıyla %8.8, %16.9 ve %12.1. Pazartesi günü piyasa açılışına yön verecek önemde veriler. Dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir