Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (30 Haziran – 4 Temmuz 2014)

Bu Hafta Piyasalar Karışacak

İşte nihayet Temmuz’un ilk haftası geldi. Nefesinizi kesecek, bir an bile heyecanın eksilmeyeceği bir hafta olacak gibi duruyor. Çünkü her zaman da belirttiğimiz gibi ayın en önemli verileri bu hafta açıklanır. İster ECB’nin faiz kararı olsun-ki şu aralar müthiş bir heyecan ile faiz indirecek mi o bekleniyor- ister ABD tarım dışı istihdam değişimi verisi olsun yada Draghi bu sefer neler konuşup piyasayı beşik gibi sallayacak, TÜFE rakamları bizlere neler anlatacak merakla bekleniyor.

Şimdi böyle bir piyasada bu fırsatları kaçırmak olacak şey mi? Piyasaları anlık olarak takip edersek bunları yakalayabiliriz. Bunun için de şimdiden hazırlanmamız gerekli. İşte size haftanın detayları;

Pazartesi

Pazartesi günü oldukça yoğun başlayacak. Yeni Zelanda’dan inşaat izinleri ve ANZ iş güven endeksi, Japonya’dan öncü sanayi üretimi gece gelecek veriler arasında. ANZ iş güven endeksi yüksek seyreden NZDUSD için önemli bir veri. İyi gelmesi daha da yükseltebilir pariteyi.

Sabah 9:00’da Almanya’dan perakende satışları verisi gelecek ama beklenen diğer veriler karşısında sönük kalıyor.

Euro Bölgesi’nden gelecek en önemli veri yıllık bazda flash TÜFE beklentisi verisi. Tahmin edilen rakam 0.6%. Beklenenden yüksek gelmesi EUR için oldukça olumlu bir gelişme olur.

Aynı vakitte ise çekirdek flash TÜFE beklentisi de gelecek. Bu biraz daha ılımlı fakat etkisini göstermesi beklenebilir. Dikkat edilmeli.

15:30’da Kanada’dan büyüme verisi gelecek. USDCAD için önemli. Şimdilerde baskı mevcutken iyi gelirse daha da ezilebilir USDCAD.

Bugün ABD’den ise Chicago PMI ve bekleyen konut satışları gelecek. Konut verisi daha önemli. Tabi diğer verinin de göz ardı edilmemesi gerek. USD pariteleri için çok fazla hareket gelmez tarım dışı istihdam değişimi öncesinde.

Salı

Bugün gün bitmeyecek gibi duruyor. Her an bir veri her an bir hareket.

Japonya’dan gece Tanakan imalat endeksi ve imalat dışı endeksi gelecek. Ayrıca Çin’den çok önemli bir veri olan imalat PMI verisi var. Beklenen 51.0. AUDUSD, NZDUSD ve gelişmekte olan ülke pariteleri bizimki dahil etkilenebilir. Çin’den gelecek veriler bu kadarla da kalmıyor. Ayrıca HSBC final imalat PMI verisi de var. Beklenti 50.8. Aynı etkinin burada da görülmesi söz konusu.

Avustralya’da bugün faiz kararı verecek. Basın açıklaması ile duyuracak bunu. Beklentiler faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmemesi yönünde. AUDUSD için önemli anlar.

Euro Bölgesi’nden ise PMI verileri gelmeye başlayacak. İspanya imalat PMI, İtalya imalat PMI gelecek ilk. Ardından da Almanya istihdam değişimi verisi var. Bu verilerin hepsi EURUSD için ılımlı etkiye sahip. Yön değiştirecek değiller.

11:30’da İngiltere’den imalat PMI gelecek. Çok güçlü seyreden GBPUSD için önemli bir veri. Pariteye yeni bir hareket dalgası gelebilir.

12:00’da ise Euro Bölgesi işsizlik oranı açıklanacak. Değişiklik beklentisi yok. 11.7%’de sabit kalması bekleniyor.

ABD’den ise Hazine bakanı Lew konuşma yapacak. Ardından ABD ISM imalat PMI verisi var. USD için en önemli veri bu aslında. 55.6 beklentisinden çok farklı gelirse piyasa buna önemli derecede tepki verebilir.

Çarşamba

Gece gelecek en önemli veri Avustralya ticaret dengesi. Beklenti -0.21 Milyar. Beklentiden daha kötü gelirse AUDUSD için olumsuz olabilir.

Saban 9:00’da İngiltere’den ulusal konut fiyat endeksi gelecek. Konut fiyatları İngiltere için önem arz eder. GBPUSD paritesinde eğer beklentiden farklı bir rakam açıklanırsa hafif de olsa hareketler görülebilir.

10:00’da İspanya işsizlik değişimi gelecek. Ilımlı bir veri. Çok sıkıntıya gerek yok kötü gelirse.

11:30’da İngiltere’den inşaat verisi var. İşte bu veri çok önemli. Beklenti 59.7. GBPUSD’de dalgalanmalar görülebilir.

12:00’da Euro Bölgesi final büyüme ve ÜFE verisi gelecek. EURUSD için önemli değil. Zaten görünüm belli büyümede.

15:15’de ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi gelecek. Beklenti 206 Bin. Önemli bir veri ama piyasalar bazen tepkisiz kalabiliyor. Önemi de zaten ABD tarım dışı istihdam değişimi verisine hazırlık olarak görüldüğü için aslında.

Saat 17:00’da Fabrika siparişleri var ama asıl beklenen şey 18:00’da Fed Başkanı Yellen’in yapacağı konuşma olacak. Bakalım piyasaları tekrar sallayacak mı Yellen?

Perşembe

Bugün haftanın en önemli günü. Yer yerinden oynayacak. Hem ECB faiz kararı hem de tarım dışı istihdam değişimi aynı gün içinde!

Zaten daha gece başlıyor maraton. Avustralya’dan perakende satışları, inşaat onayları verileri açıklanacak ve Avustralya Merkez Bankası Başkanı Stevens konuşma yapacak. AUDUSD için çok hareketli saatler olacak.

Çin’den de imalat dışı PMI verisi ve HSBC hizmet PMI verileri var. AUDUSD için bir başka etken daha.

Saat 10:15’de İspanya hizmet PMI, 10:45’de İtalya hizmet PMI, 11:00’da Euro Bölgesi final hizmet PMI gelecek. EURUSD için ılımlı veriler. Bugün gelecek veriler daha önemli.

Saat 11:00’da İngiltere’den hizmet PMI gelecek. Ekonomisi hizmet sektörüne dayanan İngiltere için önemli bir veri. Beklenti 58.1. Çok büyük bir dalga çarpabilir. GBPUSD’de tetikte olmak gerek.

12:00’da Euro Bölgesi perakende satışları verisi gelecek.

14.45’de Euro Bölgesi’nden faiz kararı açıklanacak. Bir önceki toplantıda faiz indirime giden ECB’nin bu sefer son kararının etkilerini biraz daha görebilmek için faizleri sabit bırakması bekleniyor ama düşüş beklentisinde olanlar da yok değil. EURUSD için hayati öneme sahip. Beklentiden farklı bir sonuç yön değişikliği mi dersiniz, tusunami mi dersiniz, ona neden olabilir.

15:30’da ise artık piyasada depreme neden olabilecek veriler var. Kanada ticaret dengesi gelecek ama bu önemli değil. Asıl önemli olan ABD tarım dışı istihdam değişimi verisi, ECB basın konferansı, ABD ticaret dengesi, ABD işsizlik başvuruları ve işsizlik oranı. Piyasalar için bundan daha karışık bir zaman olmayabilir. O kadar büyük bir fırsat ki bu, bir daha karşımıza çıkabileceğini düşünmüyoruz. Çok iyi değerlendirilmesi gerek.

17:00’da ise ABD ISM imalat dışı PMI verisi gelecek. Fakat piyasanın bugünün şoku ile hareketleri şaşırtabilir.

Cuma

Bugün artık veriler açısından sakin bir gün ama Perşembe’nin etkisinin devam etmesi beklenebilir piyasalarda.

Almanya’dan fabrika siparişleri, İngiltere’den Halifax konut fiyat endeksi, Euro Bölgesi’nden ise perakende PMI gelecek. ABD bankaları ile bugün tatil. Zaten bu nedenle Cuma günü açıklanması gereken veriler Perşembe günü açıklanarak piyasaları karıştırabilecek bir etkiye neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir