Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (15-19 Eylül 2014)

Önümüzdeki haftanın yatırım fırsatları!..

BU HAFTA PİYASALARDA FIRTINA VAR

Kritik verilerin boy göstermeye başlayacağı yoğun bir hafta geliyor. Hali hazırda piyasalar kaynıyorken verilerin desteği ile hareketler daha büyük olabilir. Bu da bolca fırsatın bizleri beklediği anlamına geliyor. İşte gün gün yaşanacaklar;

Pazartesi

Veriler için sakin geçmesin bekleyebileceğimiz bir gün. 10:15’de İsviçre’den ÜFE, 12:00’da Euro Bölgesinden ticaret dengesi gelecek. Akşama doğru da 15:30’da ABD’den Empire State imalat endeksi ve 16:15’de ABD kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi açıklanacak. Gelen veriler arsında kritik öneme sahip olan yok ama kapasite kullanım oranı Fed’in özellikle takip ettiği bir gösterge olmasından kaynaklı beklentiden farklı gelirse hareket getirebilir.

Genellikle piyasalarda verilerden bağımsız devam eden bir hareket var. Geçen hafta boyunca buna tanıklık ettik. Bu hafta da benzeri hareketlerin devam etmesini bekleyebiliriz çünkü Fed para politikası kararları açıklanacak ve bu daha önceki haftadan büyük heyecan yol açmıştı bile.

Salı

İşte yoğunluk başlıyor.

Gece 04:30’da Avustralya’dan para politikası tutanakları açıklanacak ve bu genelde para politikası kararı açıklamasından daha önemli olur. Bu nedenle AUDUSD’de büyük hareket bekleyebiliriz.

08:30’da Japonya’dan da Merkez Bankası Başkanı Kuroda konuşacak. Her zamanki gibi aynı şeyleri tekrar etmesi beklenebilir.

11:30’da İngiltere’den yıllık TÜFE, ÜFE girdileri, hammadde fiyat endeksi, çekirdek TÜFE yıllık bazda, konut fiyat endeksi yıllık bazda, ÜFE çıktıları aylık bazda açıklanacak. GBPUSD’de toparlanma devam ederken gelecek bu verileri oldukça kritik. Bu nedenle enflasyon verilerinin böyle bir zamana denk gelmesi çok ama çok büyük bir fırsat.

12:00’da Almanya Zew ekonomik güven endeksi gelecek. EUR için çok önemli. Aynı saatte açıklanacak Euro Bölgesi Zew ekonomik güven endeksinden daha önemli bir etkiye sahip. Beklenti altı gelirse sert düşüşler gelebilir.

15:30’da Kanada imalat satışları USDCAD’de büyük hareket getirecek iken ABD ‘den ÜFE ve çekirdek ÜFE tüm piyasalarda hareket getirecek. ÜFE’de beklenti herhangi bir değişikliğin olmaması ve 0.1% oranında sabit kalması.

19:45’de Kanada merkez bankası başkanı Poloz konuşma yapacak. USDCAD için başka bir dalgalanma sebebi.

Çarşamba

Haftanın en kritik günü olacak Çarşamba. İlk gelecek olan veri de Yeni Zelanda cari dengesi gelecek. Çok önemli bir veri değil. Kimse de buna odaklı olmayacak. Çünkü Fed para politikası açıklaması yapılacak.

Saat 11:30’da İngiltere’den ardı ardına kritik veriler açıklanacak. Ortalama kazançlar endeksi, işsizlik başvuruları, varlık alımı kararları ve faiz kararı ile işsizlik oranı açıklanacak. GBPUSD için deprem etkisi. Faiz artırımı yada varlık alımlarında bir değişim beklentisi yok ama yapılacak açıklamalar çok kritik. Yine her zamanki gibi ilk faiz artırımına dair ipuçları toplanacak. GBPUSD’de yer yerinden oynayabilir çünkü zaten oldukça hareketli anlar yaşıyor ve bir de üstüne bu veriler eklenince bizlere de bu fırsatları değerlendirmek kalıyor.

12:00’da Euro Bölgesi final TÜFE ve çekirdek final TÜFE açıklanacak. EUR’ye hareket getirebilir.

15:30’da ABD’den çekirdek TÜFE, TÜFE ve cari denge gelecek. FOMC kararlarından önce bu denli kritik verilerin açıklanması muhteşem bir harekete yol açabilir. Çok hareketli bir gün olacak. ABD tarafından bu kadar kritik verinin bir arada geldiği ender rastlanır bir durum.

21:00’da ABD’den en çok beklenen açıklama gelecek. FOMC ekonomik projeksiyonları, faiz kararı açıklaması gelecek. Beklenti faizlerde bir değişimin yapılmaması ama şahinleşmeye doğru da gidilebilir. Ardından 21:30’da Basın toplantısı gerçekleştirilecek. Tam anlamıyla deprem yaşanması yüksek olasılık. USD’nin hareketleri daha önce görmediğimiz türden olabilir. Herkes bu günü bekliyordu. Bu fırsatı kaçırmamak için neredeyse geçen haftadan beri hazırlanıyor piyasalar.

Perşembe

Bugünün de Çarşamba’dan aşağı kalır bir yanı yok. İlk gelecek veri Yeni Zelanda’dan büyüme rakamı. Beklenti 0.6% oranında. NZDUSD için en kritik veri.

9:35’de BoJ başkanı Kuroda yine konuşacak. 10:30’da İsviçre faiz oranları ve para politikası açıklanacak. USDCHF ve EURCHF’de hareketlenmelere tanık olacağız.

11:30’da İngiltere’den perakende satışlar gelecek. GBPUSD için bir başka önemli veri daha. Zaten GBPUSD’nin sakin günleri iyice geride bıraktığını biliyoruz. Bu sefer de tansiyon yükselecek.

Saat 13:00’da İngiltere’den gelecek olan CBI sanayi siparişleri beklentileri perakende satışlarına göre daha ılımlı ve az etkisi olacak türden.

15:30’da piyasalar tekrardan karışacak. ABD’den inşaat izinleri ve işsizlik başvuruları gelecek. Ayrıca konut satışları da açıklanacak veriler arasında. Fakat piyasaların karışmasında bu verilerin etkisi yüksek olsa da asıl neden 15 dk. sonra gerçekleşecek Yellen’ın konuşması. Piyasalarda ender gördüğümüz hareketler gerçekleşecek. Sakın kaçırmayın bunları.

17:00’da ABD’den Philly Fed imalat endeksi gelecek. USD için yine hareket yine hareket.

Bunların hepsi bir yana, tüm gün boyunca İskoçya’da bağımsızlık referandumu gerçekleştirilecek. GBPUSD için kader anı. Sonuçlar açıklanmaya başladığında GBPUSD ya çakılacak yada yukarı atağa geçecek.

Cuma

Cuma günü bu yoğun haftanın etkisi muhtemelen devam edecek. Veriler açısından da diğer günlere nazaran daha sakin bir durum söz konusu.

09:00’da Euro Bölgesi Almanya ÜFE, 11:00’da Euro Bölgesi’nden de cari dengesi gelecek. Ilımlı veriler. Pek de önemli değil.

15:30’da Kanada’dan çekirdek TÜFE, toptan satışlar ve TÜFE gelecek. USDCAD için kritik anlar. Ayrıca ABD’den gelen veriler ve İskoçya referandumunun sonucunun belli olması piyasalarda USD ve GBP’de büyük dalgalanmalara yol açacak. Bu nedenle Cuma günü dahil haftanın her günü bir fırsat günü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir