Haftalık Hisse Önerileri / Alnus Yatırım – (20-24 Mayıs 2024)

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde, Enflasyon Beklentileri Geriledi!

BİST-100 endeksi, haftanın son işlem gününe; 50 puan civarında yükselişle başladı. Seansın sonuna doğru alımların ivme kazanması ile 10.643,58 puandan; yeni bir kapanış rekoru kırarak günü noktaladık. Gün içi rekorunu da yenileyen

(10.652,28) endeksin, işlem hacmi 132,75 Milyar TL civarında gerçekleşti, endekse en yüksek pozitif etki; Türk Hava Yolları, Akbank ve Tüpraş hisselerinden geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2024 Mayıs ayına ilişkin ‘’Piyasa Katılımcıları Anketi’’ sonuçlarını yayımladı. Buna göre; cari yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 44,16’dan yüzde 43,64’e gerilerken, yıl sonu senelik büyüme beklentisi ise yüzde 3,3 seviyesinde sabit kaldı.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi verilerinin açıklanması ardından, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: ‘’Programımızın olumlu sonuçları enflasyon beklentilerine de yansıyor. Beklentilerdeki iyileşme, enflasyon ataletinin kırılmasında ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasında çok önemli’’ ifadelerine yer verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Hanehalkı İşgücü Araştırma verilerini yayımladı. Buna göre; 2024’ün ilk çeyreğinde İşsiz sayısı, bir önceki çeyreğe göre 30 Bin kişi arttı ve 3 Milyon 105 Bin kişi olarak gerçekleşti. Böylece İşsizlik Oranı 0,1 puan azalarak yüzde 8,7 seviyesinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Erdoğan: ‘’5 milyar lira ivme desteği sağlayacağımız 7 bin projeyi ve hak sahiplerini bugünden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı açıklamaya başlayacak’’ ifadelerini kullandı.

BİST-100 Endeksi’nin, yeni haftanın ilk işlem gününe pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Yurt içi ekonomik takvimde açıklanacak önemli bir verinin olmadığı günde, dikkatler ekonomi kurmaylarından gelebilecek açıklamalarda olacak. Asya seansında Çin Merkez Bankası’nın Kredi Faiz Oranlarının açıklandığı küresel tarafta ise, günün devamında; Almanya ÜFE verileri ve Fed üyelerinin açıklamaları önem arz edecek.

17 Mayıs – 24 Mayıs 2024 Haftalık Model Portföyümüz;

*Haftalık Model Portföyümüz teknik analize göre hazırlanmış olup; temel veriler dikkate alınmamıştır.

Kaynak: Alnus Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!