Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.05.2015)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün küresel piyasalardaki satıcılı havaya rağmen yurtiçi piyasalarda olumlu bir hava hakimdi. BIST100 endeksi %0,72 oranında değer kazanarak günü 85.363 puandan kapattı. Dün de belirttiğimiz gibi; seçim ile ilgili olası risklerin kısmen de olsa fiyatlamaların içinde olabileceğini bu kapsamda da normalleşme eğiliminin oluşabileceğini dolayısıyla endekste yükselme potansiyelinin arttığını söyleyebiliriz. Dolar/TL Ocak ayında başlayan kanalın dışına çıkmış durumda. Kritik 2,65 seviyesinin altında Lira’daki güç kazanma eğilimi hız kazanabilir. Sepet bazında da TL güçlü durma eğiliminde. Endeksin güne alıcılı başlamasını beklerken, sert negatif ayrışmadan sonra endekste pozitif anlamda soluklanma bekliyoruz. En azından bugün TSİ 15:30’da açıklanacak ABD Perakende Satışlar verisine kadar olumlu havanın korunabileceğini düşünüyoruz. Dün baskı altında kalan ancak seans sonunda bir miktar toparlanma eğilimi görülen banka hisselerinin yükselişte öncülük yapmasını bekliyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Şirket, 125. Boeing uçağını filosuna kattığını duyurdu.

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirketten yapılan KAP açıklamasında ”İştiraklerimizden Kordsa’da sahip olduğumuz hisselerin bir kısmının borsada satışı planlanmaktadır” denildi.

Sasa Polyester (SASA, Sınırlı Negatif): 14mn TL Antidamping vergi farkı, buna isabet eden 2,5mn TL KDV ile yaklaşık 7,5mn-TL ceza olmak üzere olmak üzere toplam (gecikme zammı hariç) 24,1mn TL tutarın Gümrük Müdürlüğüne ödenmesine ilişkin karar şirkete dün itibariyle tebliğ edilmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): İş Bankası, GMTN programı kapsamında 26,8mn EUR ihraç belgesi düzenlendiğini duyurmuştur.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr) Vakıfbank, GMTN programı kapsamında 40mn USD ihraç belgesi düzenlendiğini duyurmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: OSD verilerine göre Nisan ayında sektörün toplam üretimi %21,5 artışla 120,293 adet oldu. Yıllık değişme en fazla katkı 12,6 puan ile kamyonetten gelirken, otomobil 9,5, minibüs 4,1 puan düzeyinde katkı yaptı. Marka bazında katkılara bakıldığında Ford Otosan (FROTO) 10,2 puan, Tofaş (TOASO) 9,3 puan katkı yaptı. 4 aylık kümüle rakamlara göre ise üretimin %27,3 arttığı gözlendi.

Akaryakıt Sektörü: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, motorine yapılan zammın 12 kuruş değil, 1 kuruş olduğunu söyledi.

MSCI Türkiye Endeksi: MSCI Türkiye endeksinde 29 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapılacak değişiklikler açıklandı. Buna göre Pegasus (PGSUS) ve Avivasa Emeklilik (AVISA) endekse dahil edilmesi planlanırken, Asya Katılım Bankası (ASYAB), Kartonsan(KARTN), Mardin Çimento (MRDIN), Sinpaş GYO(SNGYO) ve Vakıf GYO (VKGYO) endeksten çıkarılacağı duyurulmuştur. Kaynak: Matriks

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akfen Holding (AKFEN, Nötr): Holding, hisse geri alım programı kapsamında toplam 26.692 adet AKFEN hissesi alım işlemi gerçekleştirirken, hisse alımları toplamı ise 5.63mn adete ulaşmıştır. Toplam hisse alımlarının sermaye oranı ise %5,20 seviyesine ulaşmıştır.

Bank Pozitif: İsrail’in bankası Bank Hapoalim, bir yatırımcının Türkiye’deki iştiraki Bank Pozitif’i almak için teklif verdiğini açıkladı. Kaynak: cnbce

 

 

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir