Brisa Hisse Yorumu / Asya Yatırım – (12.05.2015)

Brisa Hisse Yorumu

Öneri Piyasanın Üzerinde Getiri

Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş., 2015 yılı ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin net satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre hafif bir yükselişle 389 milyon TL olurken (%0,3 artış) karlılık oranlarında ise gerileme meydana geldi. Bu dönemde şirketin hem faaliyet giderlerinde ve hem de mamul maliyetlerinde önemli artışlar meydana geldi. Böylece şirketin brüt kar marjı %31’den %27’ye ve net esas faaliyet kar marjı ise %16,2’den %8,8’e gerilemiştir. Şirketin esas faaliyetlerindeki gerilemenin yanında diğer faaliyetler ve ödenecek vergi tutarında meydana gelen bir miktar olumlu etki ile şirketin net karındaki gerileme kısmen hafiflemiştir. Şirketin net kar marjı %12,8’den %7,2’ye ve net karı ise 49,6 milyon TL’den 28 milyon TL’ye gerilemiştir. Şirketin FAVÖK marjı ise %20,4’ten %14,4’e gerilemiştir. Şirketin esas faaliyetlerinde meydana gelen gerilemenin detayları incelendiğinde 2015/03 döneminde şirketin mamul maliyetleri ve faaliyet giderleri toplamları bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 artışla 354,7 milyon TL olmuştur. Bu dönemde hammadde giderlerinde hafif bir düşüş meydana gelse de personel maliyeti, ticari mamullerin maliyeti, amortisman ve reklam gideri gibi diğer bir çok gider kaleminde artış meydana gelmiştir. Bunun yanında mamul stoklarındaki değişim ise toplam giderleri bir miktar azaltmıştır. Şirketin üretim miktarı incelendiğinde ise 2015 yılının ilk çeyreğinde şirketin üretim miktarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,2 artarak 2,7 milyon adete yükseldiği görülmektedir.

Şirketin cirosunun sabit kalması göz önünde bulundurulursa, şirketin ortalama satış fiyatının da cirodaki artışla aynı oranda düştüğü görülmektedir. Görüldüğü gibi şirketin karlılık marjlarındaki düşüşün temel sebebi artan satış hacmi ve buna bağlı olarak artan giderlere karşın şirketin satış fiyatlarının düşmesi ve böylece cironun da sabit kalmasıdır. Yurtiçinde otomotiv satışlarının %50,4 artmasına karşın artan euro kuru nedeniyle yurtiçindeki firmaların Avrupa firmalarına karşı rekabet şansı azalmıştır. Bu gelişme, yurtiçinde fiyatları baskı altına almıştır. Şirket için yapılan yeniden değerleme çalışmasında şirketin 10,90 TL/lot olan hedef piyasa değeri, sektörde değişen rekabet koşullarının fiyatlar üzerinde baskı oluşturması, şirketin karlılık marjlarında yaşanan gerileme şirketin nakit yapısında meydana gelen olumsuz gelişmeler ve şirketin Mart ayı içerisinde dağıttığı temettü tutarının şirketin net nakdini azaltması nedenleriyle 9,45 TL/lot olarak revize edilmiş olup bu tutar üzerinden şirket %12,4 yükseliş potansiyeline sahiptir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir