Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (27.04.2016)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Bugün TSİ 21:00’de açıklanacak FOMC karar metni öncesinde temkinli hava korunurken, nötr risk sabahına uyanıyoruz. Dün Merkez Bankası başkanı Murat Çetinkaya’nın pozitif vücut dili Lira varlıklarda olumlu karşılandı (“Bernanke Anından Rajan Anına” – 27 Nisan 2016). Fiyat istikrarı vurgusu ve sadeleşme sürecinin devamına ilişkin yorumları bankacılık endeksinde (XBANK) önceki gün Moody’s açıklamasının anlamsız diyebileceğimiz etkisini geri aldı. Ek olarak Fitch’in açıklamaları da XBANK için pozitif idi. Geçtiğimiz hafta PPK’nın ardından mevcut konjonktürde bankaların olumlu seyrini sürdürmesi mümkün. Petrol fiyatlarının varil başına 45 ABD Doları’nın üzerindeki seyri gelişmekte olan ülkelerde pozitif fiyatlamanın sürmesini sağlıyor. Bu sabah MSCI Gelişmekte Olan Ülke Endeksi %0,1 artıda. Buna karşın akşam FOMC karar metninden oynaklığı arttıracak açıklamalar gelme ihtimali fiyatları baskılamakta. Diğer yandan, bugün veri takvimi boş. Dün seans kapanışının ardından Sepet Kur yatay. BIST100 güne yatay bir başlangıç yapabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Vakıfbank uluslararası piyasalardaki 5 yıl vadeli varlık teminatlı menkul kıymet ihracını 500mn EUR borçlanma ile tamamlarken, ihraçta nihai getiri midswaps (MS) artı 250 baz puan, yani yaklaşık %2.57 oldu.

12 Şubat 2016 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için Tıklayınız…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Yapı Kredi Bankası MTN programı kapsamında 16.7mn EUR tutarındaki borçlanma aracının ihracı için SPK’ya başvurduğunu duyurmuştur.

5 Şubat 2016 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için Tıklayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Türk Hava Yolları’nın Lufthansa ile bazı rotalarda kod paylaşımı konusunda görüşmeler yaptığı belirtildi.

7 Mart Türk Hava Yolları 2016 Raporumuz için Tıklayınız…

Kardemir Demir Çelik (KRDMD, Sınırlı Pozitif): Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “İran’dan TÜPRAŞ petrol alacak buna karşılık da Karabük 80mn EUR tutarında ray verecektir.” dedi. Kaynak: Bloomberg HT

İzocam (IZOCM, Nötr): İzocam’ın 2016 yılı ilk çeyrek net dönem karı %7 gerilemeyle 4,6mn TL oldu. Satışlar %14, SMM ise %15 artarken brüt kar %10 artışla 19,7mn TL olarak gerçekleşti. Faaliyet karı %37 artışla 8,7mn TL’yi gösterirken, 3mn TL’lik finansman gideri vergi öncesi karın %9 gerilemesine neden oldu. Net kar marjı 1,1 puan gerilemeyle %7 olarak hesaplandı.

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri “AL”, Nötr), Carrefoursa (CFRS, negatif): Sabancı Holding Carrefoursa A.Ş. payları ile ilgili olarak 7,40-7,42 TL fiyat aralığından 507.135 TL nominal değerli payların satış işlemini gerçekleştirmiştir.

7 Mart 2016 Tarihli Sabancı Holding Raporumuz için Tıklayınız.

SEKTÖR HABERLERİ

Enerji Sektörü: Türkiye’nin doğalgaz ithalatı şubatta geçen yılın aynı ayına göre %14,5 azalarak 3,96 milyar metreküpe geriledi. Diğer taraftan, bugünden başlamak üzere benzin ve motorine litre 6 kuruş zam yapılmıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY): Şirket, Tekirdağ’da bulunan taşınmazın 5,1mn USD +KDV bedel ile satıldığını duyurmuştur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN