Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (6.07.2020)

ASELS; %100 bedelsiz sermaye artırım kararı

 Aselsan %100 bedelsiz sermaye artırımı ile ödenmiş sermayesini 1,140 milyon TL’den 2,280 milyon TL’ye çıkaracağını açıkladı.

 Şirketin sermaye tavanı 2 milyar TL olduğu için tek sefere mahsus bir aşım olacaktır.

 Haberin hisse fiyatı üzerinde bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz. Bedelsiz sermaye artırımı işleminin Temmuz ayı içerisinde tamamlanabileceğini tahmin ediyoruz.

BIZIM; Sigara ve alkole vergi zammı

 Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı listeye göre, alkol ve tütün ürünlerinden alınan maktu ÖTV tutarları artırıldı. Bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV oranı %6,89 arttı. Olası fiyat artışı önceside sigara talebinin artabileceği ve fiyat artışının gerçekleşmesi halinde stok karı oluşabileceği beklentisi BIZIM hisseleri üzerinde kısmi olumlu etkiye neden olabilir.

 En ucuz sigara 14 TL oldu. Rakı, votka ve cinin litresinde 8 lira ÖTV artışı olacak, kutu biraya ise 50 kuruş zam bekleniyor.

 Bizim Toptan’ın 2019 satış gelirlerinin %24,9’u sigara segmenti satışlarından oluşmaktadır. (1Ç20: %18,2)

 Sigara şirketlerinin ÖTV’deki artışı fiyatlara yansıtacağı beklentisi olması halinde sigara talebinde artış görülebiliyor.

 Beklenen fiyat artışının gerçekleşmesi halinde ise, stoktaki sigara miktarına bağlı olarak, kısa bir dönem için stok karı etkisi görülüyor.

 Ancak her ÖTV artışı sonrasında sigara üreticileri fiyat artışı yapmamaktadır. Örneğin 2018 ve 2019’un ilk döneminde bu yönde fiyat artışı beklenmesine karşın, sigara üreticileri bir süre fiyat artışı yapmamışlardı.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN