Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (4.09.2020)

ALARK; Alarko Holding enerji işkolu sahiplik yapısında sadeleştirme / hafif olumlu

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY5.25
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

Alarko Holding %99,91 oranında iştiraki olan taahhüt şirketi Alsim Alarko Sanayi’nin sahip olduğu Alarko enerji iştirakleri (i) Alcen Enerji Dağıtım, (ii) Altek Alarko Elektrik, (iii) Alen Alarko Enerji ve (iv) Meram Elektrik Dağıtım’ın hisselerini %100 sahibi olduğu Alarko Enerji A.Ş’ye devredilmesine karar verdi. Bu işlem halka açık Alarko Holding hissedarları açısından direkt bir sonuç doğurmamaktadır. Devir işlemi 31 Ağustos 2020 finansal tabloları üzerinden gerçekleştirilecektir. Söz konusu işlemin hisse performansı üzerindeki etkisini; enerji işkolundaki karışık iştirak yapısını sadeleştirmesi, daha anlaşılır kılması ve iştirakler arasındaki karşılıklı hisse sahipliklerini ortadan kaldırması açısından hafif olumlu olarak değerlendiriyoruz. Şirket enerji işkolundaki iki önemli varlığında – Meram Elektrik Dağıtım ve Karabiga kömür santrali – başka bir grup ile %50-50 ortaklık içinde olduğundan, bu varlıkların halka arzına ilişkin somut bir oyun planı bulunmamaktadır.

 Şirketin toplam 1.539 MW kurulu elektrik üretim kapasitesi bulunurken, bunun %86’sı (1.323MW) Karabiga ithal kömür termik santraline aittir.

 Meram Dağıtım’ın 1Y20 itibariyle 2,2 milyon abonesi bulunurken, dağıtılan elektrik miktarı 3,9 milyon mWh seviyesindedir.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN