Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (23.05.2022)

MAVI; Telekonferans Notu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY38.32
Hedef Fiyat/Hisse TRY53.00
Getiri Potansiyeli 38%

MAVI için AL önerimizi koruyor ve bedelsiz sermaye artırımı sonrasında 53.00 TL olan 12 aylık hedef fiyatımızı devam ettiriyoruz. Hedef fiyatımız 18 Mayıs kapanış fiyatına göre %37 yükseliş potansiyeline sahiptir. Çeyreklik finansallarını özel dönem aralıklarında paylaşan Şirket ile yaptığımız görüşmeden önemli notlarımızı ve ilgili dönemlere ait kar tahminlerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Şirket, birinci çeyrek finansallarını 9 Haziran tarihinde açıklayacaktır.

MPARK; Finansal duran varlık edinimi ve satışı / nötr

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY30.08
Hedef Fiyat/Hisse TRY48.20
Getiri Potansiyeli 60%

▪ Şirket, MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MLP Care) ile MP Sağlık ve Ticaret A.Ş. (MP Sağlık) arasında iki iştirakin (Sentez ve MS Sağlık) hisse devirlerine ilişkin olarak 16 Mart 2022 tarihinde imzalanan hisse devir sözleşmesine istinaden başlayan süreç 20 Mayıs 2022 günü tamamlandığını açıklamıştır.

▪ MS Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. (MS Sağlık)’nin ortaklığın faaliyetine önemli bir etkisi olmamakla birlikte iştiraki altında Liv Hospital Ankara hastanesi işletilmektedir. MLP Care’in MS Sağlık’taki pay oranı %75,00’ten %100,00’e çıkmıştır. Liv Hospital Ankara’nın gerçeğe uygun hisse değeri orta noktası 130.000.000,00 Türk Lirası olmak üzere 96.000.000,00 – 169.000.000,00 Türk Lirası aralığında hesaplanmaktadır. İlgili alım işlemi MS Sağlık hisselerinin %25,00’inin alımına yöneliktir.

▪ Devredilen MLP Care’in %56,00 hissesine sahip olduğu Sentez Sağlık Hizmetleri A.Ş. (Sentez) iştiraki altında üç hastane (İzmir, Gaziantep ve Batman) işletilmektedir. İşlemden elde edilen nakit gelir, uzun vadeli büyüme stratejileri doğrultusunda yeni hastanelerin açılması ve mevcut tesislerde kapasite artırımı için kullanılacaktır. Uygulanan duyarlılık analizlerine göre %100,00 hisse için bulunan değer 976.000.000,00 – 1.031.000.000,00 Türk Lirası aralığındadır. İlgili satış işlemi Sentez hisselerinin %56,00’sının satışına yöneliktir.

▪ Yapılan pay satımının Şirket’in faaliyetleri üzerindeki etkisi incelendiğinde, ilgili açıklamanın MPARK hisse performansı üzerinde nötr bir etki yaratabileceğini düşünüyoruz.

OTKAR; Yeni Sipariş Bilgisi – 34 Milyon USD / olumlu

Şirket, 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı araçlar ile bu araçların yedek parça, bakım ve eğitim hizmetleri satışını kapsayan, yaklaşık 34 Milyon USD bedelli, yeni bir ihracat sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşme, teminat mektubu işlemlerinin tamamlanması ve ihracat ile ilgili gerekli izinlerin alınmasını takiben yürürlüğe girecektir. İlgili teslimatların 2022 yılı içerisinde başlayarak 9 ay içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. İlgili haberi OTKAR payları açısından olumlu olarak değerlendiriyoruz.

ZOREN; ZES N.V. ortaklığında İngiltere’de şirket kurulması / sınırlı olumlu

▪ Şirket’in iştirakleri aracılığı ile Türkiye’de yürütülen elektrikli araç şarj istasyonu satışı, kurulumu ve işletmesini kapsayan faaliyetleri ile bu konudaki projelerinin Avrupa Birliği ve çevre ülkelere taşınması ve ilgili ülkelerde bu kapsamda faaliyet gösterilmesi amacıyla, İngiltere’de, Hollanda’da kurulu %100 bağlı ortaklığı ZES N.V.’nin %100 doğrudan hissedar olduğu, “ZES Solutions UK Ltd.” unvanlı bir şirket kurulmuştur.

▪ ZES N.V. operasyonları: Türkiye’de halihazırda 81 şehrin tamamında şarj istasyonları bulunan ZES, 2022 yılı Mart sonu itibarıyla, 1.021 halka açık lokasyonda 1.770 araca aynı anda hizmet verebilmektedir. Ulusal pazarda %60’a yakın pazar payına sahip olan ZES şarj istasyonları, 30 ila 60 dakika arasındaki hızlı şarj süreleri ile dikkat çekmektedir. Avrupa ülkelerinin elektrikli araç kullanımı ve destekleri göz önüne alındığında pazarda elde edilebilecek payın Şirket’e olumlu katkı sağlayabileceğini öngörüyoruz. İlgili açıklamanın ZOREN hisse performansı üzerinde sınırlı olumlu bir etki yaratabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!