GSRAY ve BJKAS Teknik Analizi: COVID19 Ve Ertelenen Lig

Ertelenen ligler, COVID19 salgınının geçen haftadan bu haftaya ölen sayısının %100 artması ile tekrar ertelenebileceğini gündeme getirdi. Fakat spor şirketleri panik satışı ardından, sosyal sorumluluk ve toplumsal bilinç ile tekrar fırsat al konumuna geçti.

Jeopolitik gerilimler, Türk lirasının en büyük korkusu ve maalesef soğuk savaş sonrası en hassas jeopolitik gerilim dönemindeyiz, çünkü bu gerilimler yaklaşık iki hafta önce, Suriye’nin kuzeyindeki bölücü unsurlara karşı Türkiye ‘nin müdahil olmasının ardından yükseldi.

Türk lirası, halen baskı altında, ancak Suriye ‘deki bu ateşkes Salı gecesi sona erecek ve bu da Türk lirasını kırılgan bir konumda tutuyor.

ABD’nin yaptırım tehdidi hâlâ yaklaşırken, Türk Merkez Bankası’nın Perşembe günü saat 14: 00’de toplantısında faiz oranlarını düşürmekten kaçınması akıllıca olabilir. Kuzey Suriye’de savaşın yeniden başlaması ihtimalinin artması fiyatlara olumsuz yansır. ABD’nin Suriye’ye askeri müdahale zemine karşı Türkiye’ye karşı yaptırımlarının duyurulması Türk lirasına daha fazla zarar verecektir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BJKAS hissesi, %0.96 yükselişle 2.11 fiyatından seansı kapattı. Hacim al yönelimli ve yükseliş vaat eden olumlu sinyaller eşliğinde belirdi.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, FIB spiralinin içinde bir FIB spirali daha mevcut var. Fiyat yükselişini bu formasyondan takip edebiliriz.

Osilatörler (göstergeler/indikatörler): Momentum, 0.16 ile pozitif, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.10 çizgisinde, olumlu olarak bulunuyor.

Stokastik (stoch) çizgisi %86 kademesinde olumlu sinyal veriyor.

Aroon indikatörüne odaklanırsak, Aroon up çizgisinin, %100 seviyesinde dipte yer alması ve MACD, 0.01 ‘de bulunuyor olması henüz olası güçlü uzun pozisyonların mümkün olmadığını işaret ediyor.

Destek seviyelerinin, 2.01 – 2.04 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır.

Direnç kademeleri; 2.22 – 2.32 TRY seviyelerinde yer buluyor.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi, 2.62 TL (%1.55) ile seansı tamamladı. Göstergeler olumlu 6 aylık performansın % 40 civarı üzerinde seyrediyor. Osilatörler tam dengede bulunuyor. Nadir yaşanan bir karesel yükseliş var.

Grafikte, mümkün bir orta ve uzun vadede düzeltme sonrası yükselme trendine devam olabileceği sinyalleri alınıyor.

Osilatörler (göstergeler): Momentum (mom) 0.40 ve EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.14 ile olarak ön plana çıkmaktadır.

Stokastik (stoch) çizgisi %89 (normalde % 80 sınırın üzeri olumlu olarak kabul edilir) ‘de olup Aroon up ‘ın % 78 ‘de yer almaktadır. MACD osilatörüne gelirsek, 0.04 seviyesinde sat sinyali vermektedir.

Destek seviyelerinin, 2.54– 2.58 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır.

Direnç noktaları, bu hafta için 2,86 – 2.92 arası olacağı söylenebilir. Momentum ve SMMA aşırı olumlu umarız bu osilatörler nettir. Bu hafta sonuna gündem ve COVID-19 ‘un insanlığa verdiği tahribat her zamanki gibi önem arz ediyor. Lütfen ellerinizi yıkayın ve mesafeyi koruyun.

Sonuç itibariyle, COVID sonrası ilk fiyatı artacak şirketler olması sebebiyle “buy the rumor, sell the news” yani dedikoduyu al, haberi sat yaklaşımı mevcut. Bu sebeple sonradan al sinyalleri güçlü şekilde arttığında daha temkinli yaklaşılması yararlı olabilir.

Son olarak, piyasa okuryazarlığı kazanmak için gündemin grafik üzerinden detayla takip edilmesinin yatırımcı kimliğinin gelişmesinde katkısı olacağını inanmaktayım.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN