GSRAY ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu: COVID19 ve Rakamlar

Hisse senetlerinde üç gün süren devasa artışın sadece geçici olduğunu, geçen Cuma günü hisse senetlerinin düştüğünü ve bunun da altının yükselmesine neden olduğunu doğruladık.

Önümüzdeki hafta piyasalara yön verecek en önemli haberlerden biri, ABD’nin etkilenen insan sayısı ile Çin ve İtalya’yı atlayarak COVID-19 salgınının yeni bir merkez üssü haline gelmesiydi. Şu an megapol şehirlerde hayalet kasabaya dönmüş durumda.

ABD’deki vaka sayısı 1.500’den fazla ölümle 100.000’in üzerine çıktı.

Kuşkusuz virüsün yayılması küresellşemeye bağlı ve piyasalar için çok önemlidir, özellikle de Birleşik Devletler ‘de, bugün bu hastalık , bir salgınına dönüştüğü için küresel ekonominin geri kalanının Amerikan piyasasına ve Amerikan tüketicisine bağımlılığına ek olarak, tüm dünyaya daha ağır sirayet etkisi veya artçı etkisi olacaktır.

BJKAS hissesi, %-0.54 düşüşle 1.85 fiyatından seansı kapattı. Hacim içinde kademeler alıcı ve satıcı bulmakta biraz güçlük çekti, ve muhtemel yükselişe dair yetersiz sinyaller alındı.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, neredeyse sıfırlanmış olarak makro bir düzeltme bekliyor.

Osilatörler (göstergeler/indikatörler): Momentum, 0.33 ile pozitif, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun -0.56 olması ise momentumun netliğini düşürüyor ve sat sinyalini halen taşıyor.

Stokastik (stoch) çizgisi %27 kademesine düşerek diğer osilatörler arasında yer almaktadır.

Aroon indikatörüne odaklanırsak, Aroon up çizgisinin, %0 seviyesinde dipte yer alması ve MACD, -0.23 ‘te bulunuyor olması henüz olası güçlü uzun pozisyonların mümkün olmadığını işaret ediyor.. SMMA (3 tane aralıklı çizgi) osilatörü fiyatın üstünde bu da olumsuz bir grafik göstergesidir.

Destek seviyelerinin, 1.56 – 1.64 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır.

Direnç kademeleri; 1.88– 1.94 TRY seviyelerinde yer buluyor.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS hisse senedinin rayting ve hareketli ortalamalar rayting başlıklarının sırasıyla “sat” ve “güçlü sat” sinyalinde bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi, 2.02 TL (%-4.66) ile seansı tamamladı. Göstergeler olumlu 6 aylık performansı geri kazandı ve momentum ve MACD fiyattan destek bulabilir. Hacim, ise daha az satış ile devam etti.

Grafikte, kademelerin hızlı dolması ve beklentilerin güçlenecek olmasına işaretler var. İndikatörler fiyata dair tut/al sinyalini veriyor. Bu hafta ABD ‘den gelecek vaka sayısı önemli. Şayet düşüş olursa ve önlemler alınırsa, orta vadede toparlanma ilk spor hisselerinde olabilir.

Osilatörler (göstergeler): Momentum (mom) -0.18 ve EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun -0.92 ile olumsuz olarak ön plana çıkmaktadır.

Stokastik (stoch) çizgisi %38 (normalde % 80 sınırın üzeri olumlu olarak kabul edilir) ‘de olup Aroon up ‘ın % 0 ‘a kadar düştü. MACD osilatörüne gelirsek, -0.32 seviyesinde sat sinyali vermektedir. Fakat önceki haftadan 0.10 puan daha iyi.

Destek seviyelerinin, 1.90– 1.94 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır.

Direnç noktaları, bu hafta için 2,20 ve üzerinde bu hafta tutunması ve kademe boşluklarını likidite etmesi durumunda ilk düzeltmeler gerçekleşecektir. Düşüş rüzgarı sonrası çıkması zor olmayacaktır.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “sat” ve “sat” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Yukarıda bulunan, Hisse Senedi Takipçisi ‘nden anlaşılabileceği gibi, osilatörlerden ziyade beklentilerin yapılanması, kriz ve hasar yönetimine odaklanarak realist yaklaşılması piyasaları volatiliteden uzak tutacaktır.

Hisse senedi piyasasında spor endeksinde likiditenin sağlanması ve volatilitenni azalması sokağa çıkma yasaklarının ve kısıtlarının kalkması veya bu beklentilerin güçlenmesi ile sağlanmış olacaktır.

Sonuç itibariyle, mali ve parasal teşvik paketleri ne kadar büyük olursa olsun, her şey büyümeyi değil hasarı yönetmekle ilgilidir. Amerika Birleşik Devletleri ancak ekonomi yeniden başladıktan sonra büyüyebilir. Birçok yorumcu küçük yatırımcının toplam birikiminin büyük kısmını bir köşeye ayırması gerektiğini belirtiyor.

Son olarak, piyasa okuryazarlığı kazanmak için gündemin grafik üzerinden kademe kademe, güncel ekonomik rakamların akıllı telefonlara bildiri şeklinde ulaştırıldığı şekilde detayla takip edilmesi yatırımcı kimliğinin gelişmesinde yararlı olacaktır.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN