GSRAY ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu: ABD Fed Faiz İndirimi Ve Corona’nın Piyasalara Olumsuz Etkisi

Fed faizleri neredeyse sıfıra indirmesine rağmen koronavirüsün küresel ekonomiye etkilerine ilişkin endişelerle dolar/TL Eylül 2018’den beri en yüksek gün içi seviyelerden olan 6.40’ı geçti.

ABD Merkez Bankası’nın başka bir stratejisi olacak mı, eğer olacaksa bunun geçerliliği nedir henüz buna dair bir beklenti oluşamadığı için de düşüş devam ediyor. Dolar altında 1500 $ ‘ın altına düştü. ABD ‘de volatilite endeksi 2008 krizindeki seviyelere kadar yükseldi ve bu da olumsuza işaret ediyor.

Belirli bir süre dolar dışında yatırım araçlarının düşüş göstereceği fikri genel bir yorum olarak geçerlilik kazandığından buna karşı bir beklenti oluşmadıkça zayıf bir TL ve diğer para birimleri göreceğiz. Birçok analist böyle dalgalanmalar anında panik yapmamayı ve küçük yatırımcının aldığı hissede durmasını / hedef belirlemesini veya günlük al sat yapmamasını öneriyor.

 

BJKAS hissesi, %-9.52 düşüşle 1.52 TL ‘den seansı kapattı. Genel piyasalara uyan hissede hacim, sat odaklı olarak gerçekleşti.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, Momentum, EW aşırı düşerken, Aroon ve Stoch neredeyse sıfırlanmış olarak makro bir düzeltme bekliyor.

Osilatörler (göstergeler/indikatörler): Momentum, -1.06 ‘da fiyatı aşağı çekerken, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun -0.83 ‘de sat sinyalini vurguladığı anlaşılıyor.

Stokastik (stoch) çizgisi % 6 ‘ya düşerek diğer osilatörler arasında yer almaktadır.

Aroon indikatöründe, Aroon up çizgisi, % 0 olması ve en olumsuz sinyalde yer alıyor. MACD, -0.27 ‘de bulunuyor ve hareketli ortalamaları 3 aylığında altında seyrettiğini belirtiyor. SMMA (mavi ve sarı) çizgisi negatif bir seyre işaret ediyor.

Destek seviyelerinin, 1.36 – 1.44 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır.

Direnç kademeleri; 1.62 – 1.74 TRY seviyelerinde yer buluyor.  Pozisyonlar, osilatörlerin etkisi yanında alt kademelere yöneliyor.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS hisse senedinin rayting ve hareketli ortalamalar rayting başlıklarının sırasıyla “sat” ve “güçlü” sinyalinde bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi, 1.84 TL (%-9.8) ile seansı tamamladı. Osilatörler aşırı satış ve ortalamaların çok altında negatifte devam etti. Hacim, yapılan olumsuz açıklamalarla kırmızı mum sat sinyalleri vurguladı.

Grafikte, kademeler hızla zayıf duruma düşüyor. Osilatörler, anlık olarak düşüşü  aralığına düşüş başladı. Williams değişkeninden bir dönemin momentumunun son bulduğu anlaşılmaktadır.

Osilatörler (göstergeler): Momentum (mom) -0.86 ‘da ve EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.73 ile olumsuz olarak ön plana çıkmaktadır.

Stokastik (stoch) çizgisi %5 (normalde % 80 sınırın üzeri olumlu olarak kabul edilir) ‘de olup Aroon up ‘ın % 0 ‘a kadar düştü. MACD osilatörüne gelirsek, -0.17 seviyesinde sat sinyali vermektedir.

Destek seviyelerinin, 1.58 – 1.64 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır. Osilatörler takip edilse de olumsuz makro ve bölgesel açıklamalar daha belirgin olarak ön plana çıkmaktadır.

Direnç noktaları, bu hafta için 2,00 – 2,06 aralığı olarak belirtilebilir. Toplu bir yükseliş beklenmektedir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin günlük ve haftalık olarak olumlu olduğu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “sat” ve “güçlü sat” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Yukarıda bulunan, Hisse Senedi Takipçisi ‘nden anlaşılabileceği gibi, spor endeksi genel endeksten etkilendi. Kara kutucuk içinde Williams % R (Williams Yüzde Aralığı) verilmiştir. Bu gösterge, 0 ile -100 arasında hareket eden bir tür momentum göstergesidir. Aşırı alım ve aşırı satım seviyelerini ölçer. Spor hisse senetlerinde en az satış baskısı görenin TSPOR olduğunu görmekteyiz.

Hisse senedi piyasasında olumsuz durum belirli bir süre devam edecektir. ABD bankasının faiz indirimi ve olumlu rakamlar yetersiz görünmektedir. Beklentiler ne zaman düzelirse o zaman artış ve tekrar zararı karşılama gerçekleşecektir. Spor endeksinin BBpower ‘ının azaldığını ve diğer endeksler ile paralel bir düşüş sergilediklerini görmekteyiz.

Son olarak, özellikle küçük yatırımcının, yatırım platformlarında fikir paylaşımları yapmaları önem arz etmektedir. Grafikler, gündem ve ekonomik rakamlar ile gerçekleşen detaylı bir takip, “yatırımcı kimliği nasıl oluşturulur?” sorusuna verilecek en temel cevaptır. Piyasa okur-yazarlığını da artırabilmek ancak gündemin ve rakamların ve karmaşık bağımsız değişkenlerin anlamlandırılması ile uzun zamanda gerçekleşir.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN