GSRAY, BJKAS, TSPOR: Ford’um Lord’um ve Tesla

Tesla’nın son fiyat indirimlerinin başarısı, diğer elektrikli araç üreticilerinin de kendileri için bu fiyat indirimlerinin işe yarayabileceğine düşünmelerine neden oldu.

Ford, elektrikli Mustang’in fiyatının, çökmekte olan elektrikli araç (EV) pazarıyla mücadele ederken 4,5 bin dolar düşürüleceğini duyurdu. Ayrıca Mach-E Mustang’deki finansman oranlarını %5,3’e kadar düşürmek için harekete geçiyor. Analistler, EV pazarındaki büyümenin önümüzdeki aylarda önemli ölçüde yavaşlamaya başlayacağını tahmin ediyorlar.

Hareket, EV rakibi Tesla’nın araçlarının fiyatlarını %20 oranında düşürmesinden kısa bir süre sonra geldi – ki bu, dördüncü çeyrekte satışları üzerinde büyük bir etkiye sahip gibi görünüyor. Geçen yıl hisse fiyatı neredeyse %35 oranında düşen Ford, aynı karın bir kısmını yapmaya çalışıyor olabilir.

TSLA grafiği, yüzde 7 yükselerek USD 194 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

GSRAY 9.16 TL seviyesinden yüzde -9.93 düşüşle Perşembe gününü kapattı.

Süpertrend ve momentuma göre 7.95 desteği önem taşıyor. Bunun altında orta vadede kapanışlar uzun vadeye olumsuz fiyat performans olarak yansıyabilir.

Grafik TradingView’den

BJKAS 6.86 TL fiyatıyla yüzde -6.67 düşüşle devam etmektedir.

6.50 TL ‘den başladığı trend hareketine XU100 ‘deki düşüş olumsuz bir hava verdi.

BIST’teki düşüş sürerse haftaya doğru düşüş devam edebilir. Sanılanın aksine düşüşte alıp satmak daha çok zarar getirebilir.

Grafik TradingView’den

TSPOR, 3.86 TL fiyatıyla yüzde -3.26 düşüşle günü sonlandırdı.

Spor endeksi de Borsa İstanbul’daki düşüşe meydan okuyamıyor. Çöküş devam ediyor diye söyleyenlerin sayısı arttı fakat alıcılar ve satıcılar arasında denge oluşuyor ve çabuk toparlanan hisseler de bazı yatırımcılara risk iştahı veriyor. MACD ve Stokastik düşüşte ve haftaya pazartesi açılış önem taşıyor.

Sonuç itibarıyle, Ford ayrıca elektrikli Mustang üretimini ikiye katlıyor. Geçen yılki 78 bin adete kıyasla bu yıl 130 bin adet üretmeyi hedefliyor. Ford, EV tekliflerine 50 milyar dolar yatırım yaparak 2026’nın sonuna kadar 2 milyon elektrikli araç üretimi hedefliyor. Bu çok büyük bir hedef, ancak Tesla’nın büyüyen pazar payını dengelemek için iddialı olması gerekecek. Bunun yanında TradingView Nasdaq açılış zilini çaldı. Şirket 30 milyondan fazla kullanıcıya hitap ediyor ve endüstri standartlarında grafik geliştiriyor.

Okan Özdemir