GSRAY, BJKAS, TSPOR: Tesla Çöküşte mi?

Tesla hisseleri , EV (elektrikli araçlar) devinin ana üretim kaynağı ve belirlenmiş bir ihracat merkezi olan Şanghay fabrikasında üretimi kesmeyi planladığına dair raporların dönmeye başlamasıyla Pazartesi günü % 6,3 düşmüştü. Söylentilere göre marka, üretimi bir önceki aya göre %20’nin üzerinde kısabilir.

Yatırımcıları, Çin’deki talebin endişe kaynağı olabileceği konusunda endişelendirdi. Tesla’nın en büyük piyasalardan biri ve son fiyat indirimleri ve sigorta sübvansiyonları gibi sunulan teşvikler, fabrikada yakın zamanda kapasite artışıyla gelen artan arza talebin ayak uyduramadığı fikrini şimdiden insanların kafasına yerleştirdi.

TSLA grafiği, yüzde 4 yükselerek USD 181 fiyatında ilerlemektedir. Tesla nihayet uzun zamandır beklenen elektrikli kamyonunu piyasaya sürdü, ancak marka bunun yerine talep sorunlarına mı odaklanmalı?

Grafik TradingView’den

GSRAY yüzde 1.96 yükselerek 7.29 TL’den haftayı kapattı. Süpertrend al sinyalleri devam etmektedir. 15 dk ve 4s grafiklerde oldukça sağlam bir çizgide bulunsa da 7.80’den yaptığı düşüş ile ivmesini biraz kaybetmiş bulunmaktadır. 7 TL stoplos olarak görülebilir.

Grafik TradingView’den

BJKAS 1.4 yükselerek 5.80’den kapattı. 2 Eylül’de gördüğü 8.5 TL fiyatından oldukça uzakta bulunmaktadır. 4s grafikte sat sinyali alınmıştır. Dip noktasını biraz ileriye taşıyan hisse süpertrend olarak sat sinyallerinde bulunmaktadır.

Grafik TradingView’den

TSPOR, 4.89 TL ve 1.03 yükselişle haftayı kapattı. Ortalama hacim profili ve momentum anlamında çok da olumlu denmeyecek bir seyirde olduğu belirtilebilir. Destek noktalarını çok kez test ettiğinden endekse paralel getirinin de altında bir olumlu çizgi var denebilir. 4.60 güçlü haciminin üzerine iyi bir ivme yakalarsa fırsat hissesi olabilir.

Sonuç itibarıyle, Tesla hisseleri , EV devinin ana üretim kaynağı ve belirlenmiş bir ihracat merkezi olan Şanghay fabrikasında üretimi kesmeyi planladığına dair raporların dönmeye başlamasıyla Pazartesi günü% 6,3 düştü . Söylentilere göre marka, üretimi bir önceki aya göre %20’nin üzerinde kısabilir.

Yatırımcıları, Çin’deki talebin endişe kaynağı olabileceği konusunda endişelendirdi . Tesla’nın en büyük pazarlarından biri ve son fiyat indirimleri ve sigorta sübvansiyonları gibi sunulan teşvikler, fabrikada yakın zamanda kapasite artışıyla gelen artan arza talebin ayak uyduramadığı fikrini şimdiden insanların kafasına yerleştirdi. En azından Tesla, ürünü ilk kez duyurduktan beş uzun yıl sonra nihayet kamyon cephesinde ilerleme kaydetti – Elon Musk, ilk birkaç modeli Pepsi’ye teslim ederek üretime hazır tamamen elektrikli kamyonu ortaya çıkardı. Buna rağmen ABD’de teknoloji hisseleri çok olumlu bir genel görünüme sahip değil.

Okan Özdemir