GSRAY, BJKAS, TSPOR: EU’da enflasyon düşük

ECB’nin faiz artırımının bitmediğine dair sinyal vermesiyle Euro bölgesi enflasyonu Şubat’ta %8,5′e yumuşadı.

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırım döngüsünün sona ermeyebileceğinin sinyalini vermesine rağmen, Euro bölgesindeki enflasyon Şubat ayında hafifçe %8,5’e geriledi.

Çekirdek enflasyon, Ocak ayındaki %5,3′ten Şubat ayında tahminen %5,6′ya yükseldi. Goldman Sachs bu hafta başlarında ECB için faiz artırım beklentilerini yükselttiklerini söylemişti.

Peki AB’den gurbetçi vatandaşlarımızdan ve oradaki milyoner ve üstü tabakadan ülkemize sıcak para girer mi? Nasılsa Bulgaristan’dan Türkiye’ye ucuz mal ve hizmet almak için gelen varsa ucuz Türk payı yani hisse senedi almaya gelen de olabilir mi?

“Sıcak para” terimi, genellikle yabancı yatırımcıların kısa süreli olarak bir ülkeye yatırım yapması anlamına gelir. Bu tür yatırımlar, genellikle bir ülkenin faiz oranlarının yüksek olması veya para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanması gibi nedenlerle cazip hale gelebilir.

Sıcak para girişi, bir ülkede kısa dönemde döviz arzını artırabilir ve döviz kuru üzerinde baskı yaratabilir. Bu, enflasyonu düşürebilir veya artırabilir, ancak sadece kısa vadede geçerlidir. Eğer sıcak para yatırımcıları, kazançlarını hızlıca çıkarmaya karar verirlerse, para biriminin değeri düşer ve enflasyon yükselir.

TSLA grafiği, yüzde -6 ile 189 USD fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

GSRAY Galatasaray sportif sinai ve ticari yatırımlar şirketine baktığımız zaman 10 direncinin uzun süre aşılamadığını fibonacci’den yola çıkılarak 12.46 seviyesinin test edilebileceği fakat görünen riskin ödüle değmeyebileceği konuşulabilir.

Bunun yanında tekrar bir çekim olursa 7 civarına olabilir onun sonrasında tekrar regresyon analizi yapılabilir.

Grafik TradingView’den

BJKAS 6.92 desteğiyle 8.36 direnci arasında yer alan hissede regresyonda mavi bandın güvenli bölgede olduğunu görmekteyiz.

Beşiktaş spor kulübü Devlet Bahçeli gibi çok çok “önemli” siyasetçileri kaybetti. bunun yanında 6.92’yi desteği kırılırsa 5.50 civarına kadar bir çekilme yaşanabilir.

Lucemin kırmızı dikey çizgide olduğunu ve yüksek zirvenin denendikten sonra aşağı yönde bir trend hattının oluştuğunu görmekteyiz.

Grafik TradingView’den

TSPOR, Trabzonspor’un 3.87 fiyatında 3.75 yükselişinde olduğunu görmekteyiz.

Daha önceden lucemde sat sinyali verdiğinde 5.65’ten 3.50 lira kadar çekiliş gördüğümüzü belirtebiliriz.

Bunun yanında kar zarar oranı 0.63 iken 3.24 desteği ve 4.57 direnci ön plana çıkmaktadır.

Sonuç itibarıyle, Sıcak para girişi, ekonomik istikrarı ve büyümeyi artırabilir, ancak aynı zamanda finansal dalgalanmalar ve risklerle de beraber gelebilir. Bu nedenle, sıcak para girişi ile enflasyon arasında doğrudan bir ilişki yoktur ve diğer faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekir.

Okan Özdemir