GSRAY, BJKAS, TSPOR: Borsa düşüşü ve erken seçim

Borsanın düşüşü oldukça beklenen bir durumda. Fakat bu kadar hızlı olması beklenmiyordu. Erken seçim beklentileri ile düşüş gerçekleşti ve bazı “üstat”ların çoktan borsayı terk edip altın ve nakte geçtikleri savunulmaya başlandı.

Yeni Evim Konut Finansman Programı Kampanyası’nın detayları belli oldu. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kampanya kapsamında kredi için Türkiye 3 bölge olarak ele alındı ve buna göre kredi tutarları ortaya kondu. Evin sıfır olması, 1 yıl satış yapılmaması ve kabul edilen bölgelerden olması da kriterler arasında. Kredi olarak 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki iller için en çok 3 milyon TL, 3. bölgedeki iller için ise en çok 2 milyon TL verilecek.

Taliban geçici hükümeti ile Çinli şirket CAPEIC arasında Afganistan’ın kuzeyindeki Amu Nehri çevresinde petrol arama ve çıkarma konusunda sözleşme imzalandı.

Soğuk havalar ile iş yaşamında performans azaldı. Her dört çalışandan biri genellikle hastalığa rağmen çalışıyor. Öksürük, ateş, ses kısıklığı – çalışanların dörtte birinden fazlası hasta olmasına rağmen işe geliyor. Yeni bir çalışma, evden çalışma eğiliminin sorunu daha da artırdığı konusunda uyarıyor.

Dax şirketleri yaklaşık 55 milyar avroluk rekor temettü ödüyor. Tasarruf bankası iştiraki Deka tarafından yapılan bir analize göre, yüksek karlar göz önüne alındığında, Dax şirketlerinin hissedarlarına rekor düzeyde temettü ödemesi muhtemel.

TSLA grafiği, yüzde -2 yükselerek USD 110 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

GSRAY Galatasaray 6.05 desteği ve 8.02 direnci ile grafiğe devam ediyor. Bugünkü kapanışını 6.50’den yaparak %9.47 düşüş gerçekleştirdi.

Genel olarak Makro piyasaların olumsuz olması sebebiyle düşüşün sürebileceği beklentisi bir miktar fazla görünüyor.

Grafik TradingView’den

BJKAS Beşiktaş 5.35 lik desteğini 5.45 ile kapatarak durdurdu. Fakat bugünkü kaybın %6.2’yi bulması regresyon ve hacimsel oranında kanal ve miktar anlamında gerilemesi sebebiyle yükselişi epey zora soktu.

Bu sebeple geniş bir bantta endeksini altında bir düşüş olasılığı daha çok tartışıyor.

Grafik TradingView’den

TSPOR, Trabzonspor 4.33 Türk lirası ile %4. 63 değer kaybederek Perşembe gününü kapattı ve destek noktası olan 3 TL’ye kadar bir stop çizgisi belirlemiş denebilir.

Güçlü yükselişini 2022’de gerçekleştirdiği fakat 2022 sonunda bu atılımı başaramadığını ve hedef fiyatı 5.85’ten de gerilediğini görmekteyiz.

Sonuç itibarıyle, Türk bankaları da temettü ödeyeceğini belirtmişti fakat erken seçim beklentileri ve söylemleri ile bugün Cuma arifesi de olması sebebiyle yüzde 10 düşüşle kapattı. Borsada düşüş sürebilir ancak düşüşün şiddeti saptanmış değil. Halen aşırı primli olduğu ve kararsız görüş bildirenlerin volatil bir borsada işlem yapmayabileceği düşünüldüğünde destek saptamak zor görünüyor.

Okan Özdemir