Gram altın ne oldu?

Gram altın gündemden düşmez: daha fazlası?

Gram altın yazımız üzerine 2 aya yakın zaman geçti ama değişen “bakış” yok. Zaten uzun vadeli görüşümüzü vurgulayarak o yazıyı doldurmuştuk. Oraya ekleme yapalım: 5 yıllık eğilim için pivot seviyeye yaklaşılmış olması (eşiğe dönüş) ucuzluk algısını pekiştirmektedir. Model benzer davranışları kıyaslayarak analiz ediyor ve uzun vadeli görüş devam etmektedir.

Gram altın için referans aldığımız, haftalık ölçekte, pivot seviye 1 ayda % 3 yukarı oynadı. Bu hareket devam ettikçe algı bozulmayacaktır. Gram altın 1000 TL altında iken de benzer davranış kalıbı aktifti.

Son 1 yılda olanlar: ucuz algısı sonbaharda hızlanabilir

Geçmişte olan görünümün tekrarlanmaya eğilim göstermesine bakıyoruz: olumlu gelişimden dolayı da sonbahar 2021 için önemli değerlendirmeler bekleyebiliriz. Önemi de gelecek 5-10 yıl için belirleyici hareketleri içerecek olmasıdır. Her ne kadar şu ana kadarki veriler de harekete geçirecek bulgu veriyorsa da, daha fazlasını yıl bitmeden bekleyebiliriz.

Yürüyen 1 yıllık dönem için haziran yazımızda pivot seviye yukarı doğru ilerliyordu. Son durumda % 9 kadar artmış durumda, bir başka deyişle cari piyasada gram altın fiyatları hız kestikçe, hızı sıfırladıkça veya geriledikçe bu yükselen pivot seviyeye yaklaşacağı için ucuzluk algısı hızlanacaktır. Elbette bunu kendini geçmiş vakalarda doğrulamış model üzerinden belirtmekteyiz.

Halen 494 TL – 505 TL arasına sıkışan günlük hareketler görmekteyiz ki bu gelişme elbette farklı yorumların önünü açmaktadır. Bu kanal içi hareket uzadıkça yorumlar da değişecektir ki bu tehlikeli durumdur. Yani günlük gelişmelere göre bakış değiştirilmesi alıcıda yorum karışıklığı yaratır ve ilgiyi azaltır.

Bundan sonra ne olur?

Günlük bazda hesapladığımız, biten 1 yılın pivot eşiği yükselmeyi sürdürmektedir. Bu da, fiyatlarla arasındaki mesafeyi kısaltmaktadır. Doğrulanmış model gereği biriken sinyaller giderek pozitif hale büründüğü için, gelecek fiyatlarda “ucuz” algısı yükselmektedir.

İşlemsel davranış profili (hacim, sıklık, tip)  tercihine göre model bazlı trend bakışı mümkündür.

Portföy sağlığı dinamiktir, düzenli gözden geçirilmesi gerekir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!