Gram Altın Grafiği: Faiz indirimi beklentileri azaldı

Geçen yılın sonundan bu yana, ABD’deki faiz indirimi beklentileri keskin bir şekilde azaltıldı ve finansal piyasalar bu yıl en fazla iki adet 25 baz puanlık faiz indirimi fiyatlamaktadır. ABD ekonomisi büyümeye devam ederken ve enflasyon rahatsız edici derecede yüksek kalırken, bazı piyasa yorumcuları bu yıl bir faiz indirimi olacağını ya da aşırı durumlarda hiç faiz indirimi olmayacağını öne sürüyor. İkincisi aşırı bir durum olsa da, piyasa beklentileri ABD dolarını destekliyor.

Avro Bölgesi’nde ise durum çok farklı ve bu yıl birden fazla faiz indirimi kesin gibi görünüyor. Avro Bölgesi büyümesi en iyi ihtimalle durgun ve enflasyon hedefe doğru ilerliyor. Finansal piyasalar, bu yıl Haziran ayındaki ECB toplantısından başlayarak üç adet 25 baz puanlık faiz indirimi fiyatlıyor. Ayrıca, piyasalarda Temmuz ayındaki toplantıda, Avrupa’daki Ağustos tatil sezonu öncesinde ikinci bir faiz indirimi olasılığı da artıyor. ABD ile AB faiz oranları arasındaki fark ABD lehine genişledikçe, EUR/USD paritesi üzerinde satış baskısı artacak.

Dolar Endeksi ve ekonomik takvimin kullanılması, yatırımcıların etkili kararlar almalarına önemli ölçüde yardımcı olur. Bu kaynaklar, önemli ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını izleyerek doların diğer büyük para birimleri karşısındaki performansını değerlendirmede sıkça başvurulan araçlardır.

Grafik TradingView’den

Gram altın grafik 2490 TL ‘den devam eden altın piyasalara güven aşılıyor. Ancak henüz halen devam eden bir bölgesel çekişme ve soykırım var. Bu da uluslararası hukukun hiçe sayıldığı ortamda altına ve petrole fiyat olarak yansıyor.

Ortalama hacim 1960’larda kaldı. Şu anda  momentum serbest ve yukarı yönde devam etmektedir. Fibonacci’ye göre  2464 üzeri olumlu bir bakış açısına sahip. Halftrend ise alış sinyallerini destekledi.

ABD’de faiz indirimi beklentileri keskin bir şekilde azalırken, piyasa beklentileri ABD dolarını destekliyor. Avro Bölgesi’nde ise bu yıl birden fazla faiz indirimi kesin gibi görünüyor ve bu durum EUR/USD paritesi üzerinde satış baskısı teşkil ediyor. AB’de faiz oranları düştüğünde, getiri getirmeyen ancak güvenli liman olarak görülen altına yönelim artabilir.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!