Gram Altın Grafiği: 2050 direnci

Çarşamba günü, Paris ve Frankfurt dışındaki ana Avrupa borsaları, önceki günün toparlanmasının ardından kar realizasyonu yaşadı, Wall Street’te ise Amerikan enflasyon verilerinin yayınlanmasına yaklaşılırken orta seviyede temkinli bir hava hakimdi.

Paris’te, CAC 40 endeksi neredeyse değişmeden (+0,08%) 7.954,39 puanda kapandı ve geçen hafta 7.976,4 puanla tarihi zirvesine ulaştıktan sonra 8.000 puan seviyesini geçmekte zorlandı. Almanya’da, Siemens (+1,83%), Volkswagen (+1,45%) ve Mercedes (+1,72%) gibi endüstriyel şirketlerin desteğiyle DAX endeksi oturum içinde tarihi bir rekor olan 17.605,61 puana ulaştıktan sonra %0,25 artışla kapandı. İngiltere FTSE 100 endeksi ise Reckitt’in etkisiyle %0,76 düşüş yaşadı.

Ekonomik takvim, tüccarların bilinçli yatırım kararları almasına nasıl yardımcı olur? DXY’yi yani Dolar Endeksi nasıl kullanabilirim ve portföyümü çeşitlendirebilirim? Bu sorular oldukça kritik.

Grafik TradingView’den

Gram altın grafik 2050 direncini kırmaya çok yakın. Bu arada Süper Trend al sinyallerini yenilerken 2018 desteğinde açık mavi çizgi görmekteyiz, tam olarak faiz kararları, global enflasyon, Japonya’da negatif faize rağmen resesyon altının sabit konumuna veya biraz daha yükselmesine katkı sağlamaktadır.

2015’teki güçlü direnç aşılırken mum formasyonu OBO yerine marketteki ufak manipülasyona ve hisse senedine kayan yatırımcı psikolojisine odaklanılıyor. TKE osilatörü de fiyatlanmanın 200 üzerinde olabileceğine işaret etmektedir.

Sonuç olarak, EuroStoxx 50 endeksi %0,04 geriledi. Stoxx 600 endeksi, 497,74 puana ulaşan rekorundan uzaklaşarak %0,35 düşüşle kapandı. Avrupa genelinde endeksler özellikle teknoloji (-1,4%), kişisel ve ev eşyaları tüketimi (-1,2%) ve gayrimenkul (-1,83%) sektörlerinde bazı hayal kırıklığı oluşturan şirket sonuçları nedeniyle olumsuz etkilendi. ABD’de ise yapay zeka furyası devam etmektedir.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!