Gram altın beklentide

Gram altın: Yıl içi tepki döngüsü

Gram altın için şubat ortası yazımızdan bu yana %15 prim görmekteyiz. Bunu bir tesadüf değil ama istatistiksel saptama olarak görerek, model dünyası içinde kalmaya devam ediyoruz. Bir başka deyişle modele bağlı kalmak, sürdürülebilir tutarlılık için ana kapıyı açık tutar. Diğerleri için değişen koşullara göre esneme durumu söz konusudur.

Doğrusal bakış, yeterince farklı analiz yapamıyorsanız, haber peşinde koşarak piyasa gelişmelerine “gerekçe” bulma yorgunluğu üretir ve çoğu kez hedeflediğiniz kitlenin aleyhine çalışmış olursunuz.

2021: başlangıç noktası olunca görülen denge durumundayız

Şubat ortasında döngüye vurgu yaparak haber peşinde koşmanın gereksizliğine işaret etmiş olduk. Bunu da başlangıç noktası hesabı üzerinden kurduğumuz modele göre yaptık. Daha önceki yazılarda da başlangıç noktasının önemini belirtmiştik. Bu noktanın tercihi, prim dağılımında geçmiş ve daha geçmiş hareketin yakın zamanda, gelecekte davranışını belirlemektedir.

Şubat ortasında bu istatistiksel tespiti yaparken habersel bakışa ihtiyaç duymamıştık. Sadece çok dar veri penceresi içinden bakışa bu sonuca varmıştık: 2021 yılı günlük verisi, yani 35-40 işlem günü verisini kullanmış olduk.

Şubat ayı ortasına dek oluşan 2021 verisini 2 parçaya bölerek incelediğimizde; sol ve sağ tarafı 2 parçada incelersek klasik analizde görülen uyumsuzluğu tespit edebilmekteydik. Bu uyumsuzluğu bir matematik modele yerleştirerek her tekrarlandığında tespit edebilmekse fark yaratmaktadır.

Bu farkı vurgulamak adına görselleştirerek basit hale getirebiliriz: fay hatları, gerilim tabakaları olarak düşünebiliriz. Tabakalar arası fark büyüdükçe “normale dönme” isteği artar. Normal dönme isteğinin belirleyicisi ise dalgalanmanın şekli olmaktadır. Düşük dalgalanma, tabakalar arası gerilimin büyümesini önler. Tersi de, model gereği doğrudur.

Kısa vadeli hareketlerde 2021 içinde oluşan tabakaları bu şekilde değerlendirebiliriz.

Nisan 2021: tempo düşüşüyle mayısa hazırlık

Son 10 günlük hareketlerin tempo kaybına girmesi, yılın ilk yarısına göre de primli seyirde olması halindeyiz. İki önemli faktörün birleşmesi sonucu tepkime bekleme olasılığı artmaktadır.

Mayıs ayına girerken bu tempo düşüşünün devam edecek olması hali yeni yükseliş döngüsü için değerli izler üretmiş olacaktır. Sebebi de yılın iki parçada izlenmesini sağlayan modelden gelmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!