Galatasaray Hisse Yorumu / Ahlatcı Yatırım – (25.05.2018)

Galatasaray Hisse Yorumu

Galatasaray Sportif A.Ş.nin son açıkladığı 2017 9 aylık finansal sonuçlarına göre satış gelirleri, üçüncü çeyrek dönem bazında geçen yılın aynı çeyrek dönemine göre %89 artışla artışla 161 milyon TL olarak gerçekleşti.

Maliyetler ve esas faaliyet giderleri yanında döviz yükümlülüğünün yüksek olmasının etkisiyle kar etmekte zorlanan Şirket’in üçüncü çeyrek itibariyle 38.2 milyon TL net zarar açıkladığı gözleniyor.Fakat açıklanan bu rakam, geçen yılın aynı çeyrek dönemine göre %55’lik bir zararda azalışa işaret ediyor. 2016 yılında Avrupa kupaları müsabakalarından UEFA’nın mali kriterlerini karşılayamadığı gerekçesiyle 1 yıl men cezası alan Galatasaray’ın bu sene kulüp başkanı Mustafa Cengiz tarafından bir men cezası alınmayacağını açıklamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Fubolda 2017-2018 sezonunu şampiyon olarak kapatmasıyla birlikte UEFA’dan gelecek 50 milyon Avro ile birlikte Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılacak olması, gelecek sezon kulübün kasasına uzun bir süreden sonra ciddi bir kazanç olarak yansıyacak. Mali durumu açısından önemli bir gelişme olarak nitelendirebileceğimiz bu olayla birlikte uzun zamandır Galatasaray’ın şampiyonlar ligine doğrudan katılmamış olması, gelecek sezon için daha fazla forma ve daha fazla kombine bilet satışı ve dahda fazla reklam geliri anlamında da gelecek. Tabii ki burada izlenecek iç ve dış transfer politikası da şirketin giderleri olduğu kadar gelirlerini de etkilemesi bakımından yakından takip edilmeli. Riva projesinden de 340 milyon TL gibi ciddi bir gelir elde eden Galatasaray’da bunlara ek olarak ilk sermaye artışında 45 milyon lira, ikinci sermaye artışında ise 145 milyon lira sağlamasını kulübün borçlarını ödeyebilmesi açısından önemli gelişmeler olarak nitelendirebiliriz.

Teknik olarak incelediğimizde bir süredir yaşadığı satış baskısında fiyatın kritik bir noktaya geldiği görülüyor. Haftalık bazlı grafikte incelediğimiz GSRAY hissesinde Şubat 2016’dan bu yana süren yukarı yönlü eğilimin destek noktalarının test edilmekte olduğu izleniyor. Bu açıdan değerlendirecek olursak 1.88 yükselen trend desteğinin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bahsettiğimiz olumu gelişmeleri fiyatlamak istemesi durumunda 1.88 üzerindeki kalıcılıkta yeniden yukarı yönlü bir eğilim isteği oluşabilir. Bu durumda 2.15-2.20 bandı yakından takip edilebilir. 1.88’in altında oluşabilecek haftalık kapanışlarda ise trend kırılımı gerçekleşeceği için pozisyonda kalma isteği devam ettirilmemeli.

Destekler 1.88 – 1.80 – 1.70
Dirençler 2.10 – 2.15 – 2.20