FROTO, VESBE, ZOREN: Tekno işsizlik ve ChatGPT

Başkan Joe Biden, ekonomik programının “işe yaradığının” bir işareti olarak “tarihteki en güçlü istihdam artışı” ve “54 yılın en düşük işsizlik oranı”nı övdü. Fakat teknolojide işsizlik hiç bu kadar artmamıştı. Bazıları ChatGPT işten çıkarmaları diyor bazıları post pandemi teknoloji iş kaybı diye atıfta bulunuyor.

Başkan Joe Biden, Beyaz Saray’dan “Göreve geldiğimden beri 12 milyon iş sağladık” dedi ve “Afrikalı Amerikalılar ve İspanyollar arasındaki işsizlik tüm zamanların en düşük seviyesinde.” diye ekledi.

Birçok ekonomist 2023’te bir durgunluktan korktuğu için Demokrat, “daha fazla insanın piyasaya girmesini, iş aramasını ve bulmasını ekonominin sağlığı için olumlu bir işaret olarak” görüyor.

“Büyük İstifa” ile milyonlarca kişinin başka bir şirkette daha uygun koşullardan yararlanmak için işinden ayrılmasına neden oldu.

Bu zorluklarla yanıp tutuşan ve ekonomi yavaşlama emareleri gösterirken, işverenler artık işe almakta çok zorlandıkları ve eğitmek zorunda kaldıkları bu çalışanları işten çıkarmaya isteksiz görünüyor. Google’ın ana şirketi Alphabet’ten Amazon, Meta ve hatta Microsoft’a kadar işler her an tersine dönebilir.

TSLA grafiği, yüzde 0.89 ile 189 USD fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FROTO 535 TL ve yüzde 5 yükseliş ile haftayı kapatmıştı.

Bu hafta daha güçlü bir performansın momentumun 6 ‘nın üzerinde seyretmesi ve aroon up’ın %80 üzerinde haftanın ilk 3 günü artış göstermesi ile sağlanabileceği belirtilebilir.

Uzmanlar: “portföyünüzü çeşi̇tlendi̇ri̇n. Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın. Riski azaltmak ve uzun vadeli başarı elde etme şansınızı artırmak için yatırımlarınızı farklı varlık sınıflarına, sektörlere ve coğrafyalara yayın. Piyasa koşullarındaki ve kişisel finansal hedeflerinizdeki değişiklikleri dikkate alarak portföyünüzü düzenli olarak gözden geçirdiğinizden ve gerektiğinde ayarladığınızdan emin olun.” diyor. Sürekli göz önünde bulundurulan bir hisse FROTO.

Grafik TradingView’den

VESBE 13.35 ile haftayı kapatmıştı ve makro dengelerin tekrar sağlandığı büyük bir kabul görürse tekrar 15TL ‘ye ulaşabilir.

Süpertrend ve lucam nötr ile al arasında görünse de kredili işlemlerden uzak durmak ve aylık kademeli alımlar ve planlar yapmak daha anlamlı olabilir.

Grafik TradingView’den

ZOREN 5.01 TL’den kapandı ve dip yaptı fakat devamı gelebilir.

Üçgen boyutunda tamamlanmış bir kötü formasyon görüyoruz. Tekrar 8TL olur mu bilemiyoruz fakat ZOREN “sevilen bir enerji şirketi değil”. Temettü veriminin düşük olduğu ve yeterince yatırım yapmadığı belirtiliyor. Bazıları ise köklü olduğu ve sıcak para girişinin momentumun 5 üzerinde birkaç hafta gitmesi sonucunda olabileceği beliritiliyor.

Sonuç itibariyle, buna rağmen Oxford ekonomisti Nancy Vanden Houten Perşembe günü yaptığı açıklamada, “genel işten çıkarmalar … düşük kalmaya devam ediyor” dedi. Çalışma Bakanlığı’na göre, haftalık işsizlik maaşı başvuruları Ocak ayı sonunda Nisan 2022’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Daha çok insanın iş değişikliğinin nasıl bir ekonomi sonucuna devrileceğini 2023 sonunda göreceğiz. Teknoloji çağında ilk defa bu kadar teknoloji işsizliği oluşuyor ve yapay zeka/derin zeka (ChatGPT-gibi) modelleri zekanın kendisinden ve tecrübeden daha fazla ilgi görüyor.

Okan Özdemir