FROTO, VESBE, ZOREN: Halka Arzlar

2022’de en çok konuşulan durumlardan biri de halka arz olan şirketler. Bu şirketler, özellikle eşit dağılım verip (oransal değil de) mikro yatırımcıyı koruyanlar çok konuşuluyor. Hisse senedi fonları da trend konular arasında. Özellikle ASTOR ve Europower önemle beklenildiği belirtilse de her halka arzın kesin yükselebileceğini söylemek yanlış.

ABD’de haftalık ham petrol stoklarında artış görülüyor. Suriye’de ve Orta Doğu’da hala çok faal olan ve oyuncak terör örgütleri kuran süpergücün enerji krizinden en  fazla enerji şirketleri cirolarını artırdı.

Brüksel, İtalya’nın 2023 bütçe taslağını onayladı. AB’yi çok katı gören İngiltere AB’den çıkmasına rağmen bürokratik engellerle uğraşarak ihracatını artıramıyor. Brexit 2021’de Birleşik Krallık’ın AB’ye ihracatında %14 düşüşe yol açtı.

Teröre ve yabancı mandasına açık destek verdiği birçok çevrelerce tasdik edilen ve iddia edilen İmamoğlu’nun 2 sene gibi bir hapis cezası alması yabancı piyasa yapıcalar tarafından “hoş” karşılanmadı. Bu fonlar ve yatırım kuruluşları satarak Borsa İstanbul’u düşüşe geçirdi. Bazı kritiklere göre Türk halkı, milli bağımsızlık çizgisinde kuru ekmek soğan karşısında boynuna ve ayaklarına vurulan rahatlık içindeki Batı hayranlığı arasında seçim yapmak zorunda bırakılıyor. İmamoğlu’nun Batıperestlik ve proje partisi HDP-CHPKK ile ikincisinin en büyük varislerinden olduğu savunulmaktadır.

TSLA grafiği, yüzde -2 ile USD 156 fiyatında ilerlemektedir. Beklentilerin çok altında bir performans sergiliyor. Elon Musk’ın orta yaş krizine girdiği söylentileri ve “fütursuz fevri” konuşmaları şirkete yaramıyor.

Grafik TradingView’den

FROTO kapanışa doğru diğer hisse senetleri gibi büyük düşüş yaşadı. İvmenin ve hacimsel profilin sığlaşması nedeniyle 421 TL’ye geriledi ve yüzde -4.77 düşüş gösterdi.

400’ler ilk destek seviyeleri olabilir. Sonrasında piyasa koşullarına göre 460-480 TL civarına yükselebilir.

Grafik TradingView’den

VESBE yüzde -2.63 düşerek 12.98 TL fiyatında ilerlemektedir. 13.95 TL direncini kırarsa tekrar güçlü bir direnç denemesi olabilir.

Hacimsel olarak 10-14 arasında oldukça sığ bir değişim sergiledi. Bu sebeple biraz daha fon girişi görmek müthiş olurdu.

Grafik TradingView’den

ZOREN yüzde 6.42 düşerek 7 TL’den kapandı ve endekse paralel bir düşüş gerçekleştirdi. 7.84 TL ve 6.40 arasında bir regresyon dönüşümü görülebilir. 6.40 TL desteği önem taşımaktadır. Yükselişin ivmesinin kırılımı anlamına da gelebilir.

Piyasa değerleri aniden yükselen şirketlerden sonra F/K oranı düşük Yıldız Pazar hisseleri daha ilgi görmeye başladığından ZOREN’in yükselebileceğine dair söylemler de yok değil.

Sonuç itibariyle, Wall Street, Fed’i beklerken hafifçe yükseldi. BIST kapanışa doğru düştü ve bankalar yüzde 3 seviyelerinden yüzde -1’e geriledi. Piyasada güven azalıyor dense de volatilite yükseliyor demek daha doğru olabilir. ABD’nin ihtarıyla Bahamalarda milyarder dolandırıcı tutuklandı. Kripto her gün ağır darbe alıyor. Borsa İstanbul’a dair halka arzlar çok konuşuluyor.

Okan Özdemir