FROTO, VESBE ve ZOREN: Tam İstihdam ve Refah

‘Tam istihdamı’ savunmak refahı ve işgücü piyasasını savunmak mı? Ama ‘tam istihdam’, sıkı çalışma ve hayati tehlikelere ve emeklilik şartlarına göre anlamını yitiriyor. ABD’de resmi işsizlik oranı zaten yüzde 6’nın altında, bu da ekonomistlerin eskiden ‘tam istihdam’ olarak adlandırdığı şeye oldukça yakın, ancak gelir eşitsizliği hiç değişmedi ve arttı.

Zaten ABD’de gerçekten istihdam edilen yetişkinlerin dörtte biri, onları resmi yoksulluk sınırından kurtaramıyor. Çalışanlar düşük ücretler alıyor. Dünya genelinde de iş çöküşü ve gelir adaletsizliği artışı var. Türkiye’de huzurevine kabul yaşı 60 iken, emeklilik yaşı 65. Ölene kadar çalışmak ve sağlığını yitirmek sosyal medyada sık sık söz ediliyor.

TSLA grafiği, 1084 USD’den kapanmıştı ve olumlu bir hafta bekleniyor.

Grafik TradingView’den

FROTO, göreceli Güç Endeksi olarak 60.0459 seyrinde devam ediyor. FROTO pozitif yönde (%0.8370) seansa 301.2000 fiyatlanmasıyla devam etmektedir.

Osilatörler, reyting olarak Al bulunmaktadır. 25.0206 olan Müthiş Osilatör dikkatleri çekmektedir. Güçlü al ve regresyon tavan dikkatle işlem yapılmalıdır.

Grafik TradingView’den

VESBE, göreceli Güç Endeksi olarak 66.0936 seyrinde devam ediyor. VESBE riskli ilerliyor (7.9200 fiyatı ve %-0.2519 kayıpta). Osilatörlerin reytingi Nötr sinyali olarak görülmektedir.

Müthiş Osilatör 0.6834 pozitif yüklü devam etmektedir. VESBE, gerçek aralığın ortalaması 0.1918 anlamında oldukça pozitif. İvmesi halen artıda olan varlık, 0.5700 riskten uzak bulunmaktadır.

VESBE için boğa ayı gücü de 0.3934 oldukça iyi denebilir. Son 10 günlük Basit Hareketli Ortalama 7.8790 levelinde istenen düzeydedir. Hareketli ortalaması Güçlü Al sinyaline kendini çevirdi.

Grafik TradingView’den

ZOREN negatif şekilde %-1.0811 ile 1.8300 fiyatıyla kayıpta. Osilatörler Sat reytingini vermektedir. Müthiş Osilatör 0.1971 pozitif yüklü devam etmektedir.

Gerçek aralığın ortalaması 0.0608 anlamlı bir düzeyde bulunmaktadır. İvme olarak 0.2500 bulunan varlık pozitif bir gidişatta bulunuyor.

ZOREN için boğa ayı gücü de 0.2245 oldukça iyi denebilir. Bu hafta grafikteki direnci test edebilir.

Sonuç olarak, medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavarların açtığı gelir eşitsizliği ve sosyal adalet, cinsiyetçi reklamlar ve yanlış toplumsal söylemlerle kapanmaya çalışılıyor. Bunun üstesinden gelmek için “salt kazanç” sistemini bırakıp ekosistem ve sosyal adalet sistemini getirmeliyiz. “Şu kadar huzur hakkı, kar payı, genişleme söylemleri yerine”, eşit fırsat, sosyal adalet, ekolojik perspektif ve dönüşüm konularını daha çok konuşmalıyız, trendi artmalıdır.

Okan Özdemir