FROTO, VESBE ve ZOREN: Faiz Oranı Döngüsü

Küresel hisse senedi piyasaları Cuma günü yükseldi, altın fiyatları ise ABD faiz oranı artış döngüsünün başlamasının ardından güvenli liman metaline olan talebin azalmasıyla düştü.

Yatırımcıların, Rusya’nın yüz yıldır ilk kez temerrüde düşmesinin zaten gergin olan piyasaları sarsabileceğinden endişeler vardı. Ancak Rus devlet tahvilleri ve altın rezervlerindeki güven Rubleyi dolar karşısında yüzde 10 yükseltti.

Avrupa borsaları, Rusya-Ukrayna ihtilafını sona erdirmek için yapılan barış görüşmelerinin şiddetli çatışmalar ortasında devam etmesiyle yükselişle kapandı.

Wall Street’in üç büyük endeksi, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında Ukrayna kriziyle ilgili görüşmelerin büyük sürprizler olmadan sona ermesinin ardından, yakın zamanda hırpalanmış teknoloji hisselerinin desteğiyle yükselişle kapandı.

“Fed’in olası faiz oranları öncesinde teknolojide bu kadar derin bir satışın ardından bir rahatlama rallisinin ortasındayız.” Cox ekledi.

TSLA grafiği, 905USD dolarından fiyatında yüzde 3.88 karla haftayı kapattı.

Grafik TradingView’den

FROTO aksi yönde -2.84 yüzdesi ve 294.60 fiyatıyla devam ediyor.

Osilatörler Nötr reytingini vermektedir. Müthiş Osilatör 25.78 noktasında ilerlemektedir.

FROTO, gerçek aralığın ortalaması 13.68 anlamında oldukça pozitif.

FROTO son 10 günde güçlü bir momentum (44.70) ile devam etmektedir. FROTO ortalama reytingini yükseltebilir ve RSI 63.94 olarak pozitif olarak ilerlemektedir.

Son zamanlarda ortalamalar Güçlü Al sinyallerine işaret ediyor. 1 aylık Fibonacci P ise, 257.87 fiyatında bulunmaktadır.

Grafik TradingView’den

VESBE, 0.82 yüzdelik kazancıyla devam ediyor (7.35). Osilatörlerin reytingi Al sinyalizasyonunda ilerliyor.

Müthiş Osilatör 0.09 grafikte çizgisine devam etmektedir. Gerçek aralığın ortalamasının 0.21 istenen çizgide olduğu savunulabilir.

İvmesi halen artıda olan varlık, 0.31 riskten uzak bulunmaktadır. VESBE ortalama reytingini yükseltebilir ve RSI 57.96 olarak pozitif olarak ilerlemektedir.

VESBE stokastik K anlamında 79.17 olumlu yönde izlenim veriyor. VESBE stokastik D anlamında 72.49 olumlu yönde perçinleniyor.

Hareketli ortalaması Güçlü Al sinyaline kendini çevirdi. 6.99 ‘nın 1 aylık Fibonacci işaret ettiğini de belirtelim. Güçlü bir destek noktası var.

Grafik TradingView’den

ZOREN, 1.58 TL fiyatından açıldığı fiyattan kapattı ve osilatörlerin reytingi Nötr sinyalizasyonunda ilerliyor.

ZOREN, müthiş osilatör maalesef -0.01 olumsuz yönde. Gerçek aralığın ortalaması 0.05 anlamlı bir düzeyde bulunmaktadır.

ZOREN en son sağlam bir momentum (0.06) ile grafiğe şekil veriyor. ZOREN ortalama reytingini yükseltebilir ve RSI 47.72 olarak pozitif olarak ilerlemektedir.

ZOREN stokastik K anlamında 53.62 olumlu yönde izlenim veriyor. ZOREN stokastik D anlamında 57.73 olumlu yönde perçinleniyor.

Risk yönetimi için, bunu kendiniz belirleyebilirsiniz.Son 10 günlük Basit Hareketli Ortalama 1.59 levelinde istenen düzeydedir.

Hareketli ortalamaların reytingi Sat noktasında bulunuyor.

Sonuç olarak, ABD doları endeksi, Federal Rezerv yetkililerinin merkez bankasının enflasyonla başa çıkmak için daha agresif olması gerekebileceğini söylerken, doların yen karşısında altı yılın yeni bir zirvesini görmesiyle son düşüşlerden toparlandı. Altın fiyatları, Fed’in faiz artırımının ve ABD dolarındaki toparlanmanın ardından yaklaşık dört ayın en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. Çin’de ölüm sayılarının artması ise piyasaları tedirgin etmeye başladı, risk yönetimini yakından takip etmek gerekmektedir.

Okan Özdemir