Forex Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (24.05.2024)

MB FAİZİ DEĞİŞTİRMEDİ PİYASALARDA DOLAR DEĞERLENMESİ DEVAM EDİYOR

TCMB politika faizini beklentiler paralelinde yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu. Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğilimi sınırlı bir zayıflama kaydettiği, yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret ettiğine değinildi. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tuttuğu belirtildi. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir, mesajı verildi. Ayrıca, KKM için tesis edilen zorunlu karşılıkların faizi düşürüldü. Buna göre toplam hedefin sağlanması halinde KKM için tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı politika faiz oranının %40’ına düşürüldü. Yabancı para kredilere aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirilmiş, sınırı aşan kredi tutarı kadar Türk lirası cinsinden zorunlu karşılığın bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesine karar verildi.

TCMB toplam rezervleri, 17 Mayıs itibarıyla haftalık %3.51 artış ile 139 milyar 125 milyon dolar oldu. Yurt dışı yerleşikler geçen hafta hisse sattı, tahvil aldı. Yurt dışı yerleşiklerin hisse stoku haftalık değişimi (piyasa fiyatı ve kur hareketinden arındırılmış) 17 Mayıs itibarıyla -232,7 milyon USD olurken DİBS stoku haftalık değişimi +1 milyar 339, milyon USD seviyesinde gerçekleşti.

Gelişmekte olan ülkelerden para çıkarken Türkiye’ye çok ciddi bir şekilde kaynak girişi var diyen Mehmet Şimşek, ekonomi programının ‘carry trade’ sırtını dayamadığını da ekledi. KDV ya da diğer vergileri artırma gibi bir planımız yok ama bir takım muafiyet ve istisnaları gözden geçirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Avrupa Bölgesi imalat sektörü PMI Mayıs ayında 47.4 puan ile beklentiler üstünde açıklandı. ECB yetkilisi Guindos, ihtiyatlı bir yaklaşım benimsiyoruz ve bu da 25 baz puanlık bir indirim lehine olacak, şeklinde açıklamada bulundu. İhtiyatlı bir yaklaşım benimsediklerini ve 25 baz puanlık bir indirim lehine olacağını dile getirdi. 6 Haziran’da ECB’nin faiz kararı toplantısı olacağını da hatırlatalım.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 215 bin kişi ile önceki haftaya göre düşüş gösterdi. Ayrıca ABD’de yeni konut satışları geriledi.

Bugün Almanya’da büyüme verileri, Türkiye’de yabancı turist girişi ile ABD’de dayanıklı mal siparişleri ile Michigan tüketici güven endeksi takip edilecek.

USDTRY

TCMB PPK politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50’de sabit tutulmasına karar verdi ve zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. ABD’de gösterge 10 yıllık tahvil faizi %4.47 seviyesine geri çekildi. Ayrıca ABD’de haftalık işsizlik başvuruları önceki dönem 222bin kişiden 215bin kişiye geriledi. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri, yurt içinde ise yabancı turist girişi verileri takip edilecek. Teknik olarak ilk direnç noktası olarak 32,25TL seviyesi takip edilebilir. Bu seviye üstünde fiyatlamalarda ise 32,30TL ve 32,45TL bölgeleri diğer direnç seviyeleri olarak ön plana çıkıyor. Geri çekilmelerde ilk destek noktası olarak 32,20TL seviyesi takip edilebilir. Bu seviye altında fiyatlamalarda 32,10TL ve 32,00TL takip ediliyor olacak.

EURTRY

TCMB politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı. Kurul parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurulduğunu altını çizerken enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşlarının da devam ettiğini belirtti. Avrupa bölgesi bileşik PMI beklentiler üzerinde 52,3 puan olarak açıklandı. Bugün Almanya’da büyüme verisi ve Türkiye’de yabancı turist girişi takip edilecek. Teknik olarak ilk direnç noktası 35,00TL seviyesi ana direnç olarak ön plana çıkıyor. Geri çekilmelerde ilk destek noktası olarak 34,70TL seviyesi takip edilebilir. Bu seviye altında fiyatlamalarda 34,60TL ve 34,50TL takip ediliyor olacak.

EURUSD

ABD’de haftalık işsizlik başvuruları önceki dönem 222bin kişiden 215bin kişiye düşüş gösterdi. Veri sonrasında ABD’de gösterge 10 yıllık tahvil faizi %4.47 seviyesine geri çekildi. Euro Bölgesi hizmet sektörü PMI Mayıs’ta 53.3 ile beklentiler altında açıklanırken, bileşik PMI 52,3 puan ile beklentiler üzerinde gerçekleşti. Bugün Avrupa’da Almanya büyüme verisi, ABD’de dayanıklı mal siparişleri takip edilecek. Teknik olarak geri çekilmelerde 1,0810 noktasını ve bu seviye altında 1,0800 bölgesini yakın destek seviyeleri olarak izlenebilir. Olası yükselişlerin gerçekleşmesi durumunda 1,0820 kısa vadeli gün içi direnç seviyesi. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,0830 ve üzerinde 1,0840 seviyeleri diğer direnç bölgeleri olarak izlenebilir.

ONS ALTIN

ABD FOMC tutanaklarına göre son verilerin dezenflasyon sürecinin beklenenden daha uzun sürebileceğini gösterdiğini ve bazı banka yetkililerin gerekmesi halinde faiz oranlarını artırmaya açık olduğu vurgulandı. Ons Altının 2.450 dolar seviyesini test etmesi ardından geri çekilmesi ile tutanakların değerli metalda baskı yarattığını söylemek mümkün. Teknik olarak ilk destek noktası 2330 dolar takip edilirken bu seviye altında ve 2320 dolar diğer destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişlerde ise 2350 dolar seviyesi üzerinde kalıcılık gerçekleşmesi durumunda ilk direnç seviyesi 2360 dolar. 2370 dolar psikolojik direnç seviyesi olacaktır, daha yukarda ise 2380 dolar seviyesi direnç bölgeleri olarak takibimizde olacak.

GBPUSD

Paritenin yükseliş eğilimine ara verdiğini görüyoruz. ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları önceki haftaya göre düşüş gösterdi ve 215bin kişi olarak açıklandı. İngiltere’de hizmet sektörü PMI Mayıs ayında 52.9 ile beklenti altında açıklandı. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri takip edilecek iken İngiltere’de genel seçimlerin 4 Temmuz tarihinde yapılacağı duyruldu. Teknik olarak 1,2690 seviyesi üzerinde yeni yükselişler için kalıcı fiyatlamanın devamı gerekiyor. İlk direnç noktası 1,2700 ve üstünde fiyatlama için 1,2710 ve 1,2720 sırasıyla direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Bu seviye altında destek seviyesi olarak 1,2680 psikolojik destek seviyesi ve sonrasında 1,2670 bölgeleri genel olarak izlenebilir.

GRAM ALTIN

TCMB faiz oranını yüzde 50 seviyesinde beklentiler dahilinde değiştirmeyerek sabit bıraktı. Yurt içinde güven endeksi de beklentiler üzerinde 80,51 puan açıklandı. Dolar kurunda yatay hareketlilik devam ederken Ons altında yaşanan geri çekilme gram altında negatif fiyatlanmaya sebep oluyor. Bugün yurt içinde yabancı turist girişi açıklanacak. Teknik olarak ilk destek noktası 2420TL takip edilirken bu seviye altında ve 2410TL diğer destek bölgeleri izlenebilir. Yükselişlerde ise 2440TL seviyesi üzerinde kalıcılık gerçekleşmesi durumunda ilk direnç seviyesi 2450TL daha yukarda ise 2460TL seviyesi direnç bölgeleri olarak takibimizde olacak.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Sabah Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!