Ford Otosan Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (16.01.2024)

2024’te güçlü gelir büyümesi görünümü

Öneri AL
Hedef Fiyat TL 1,220.00
Potansiyel Getiri 55%

FROTO için rakamlarımızı yeni makro varsayımlarımıza göre güncellerken, AL tavsiyemizi koruyor ve hisse için hedef fiyatımızı 1.310 TL’den (45,3 EUR) 1.220 TL’ye (37,1 EUR) düşürüyoruz. Artan üretim kapasitesi ile Avrupa otomobil pazarında genişleyen ayak izi göz önüne alındığında, Şirket’in büyüme hikayesini beğenmeye devam ediyoruz. Ayrıca, Ford Courier’in üretiminin Romanya fabrikasına devredilmesi ve yeni Ford Custom’ın devreye alınmasıyla, satış hacmi performansının 2024 yılında destekleneceğini tahmin ediyoruz. Şimdilik, rekor kıran 2023 yılının ardından 2024 yılında Türkiye otomobil pazarında daralma beklentimize rağmen toplam satış hacminde %12 artış öngörüyoruz. Yine de, şirketin satışlarının yaklaşık %80’inin uluslararası pazarda gerçekleşmesi sayesinde, FROTO’nun iç pazardaki bir gerilemeden daha az etkileneceğini öngörüyoruz. Tahminlerimize göre FROTO hisseleri, güçlü büyüme görünümü, sağlam bilançosu (2023T: 1,0x net borç/VAFÖK) ve esnek SNA marjı (2024T: %3) göz önüne alındığında yersiz bulduğumuz 3 yıllık tarihsel ortalamasına kıyasla yaklaşık %15 iskontoya karşılık gelen 6,3x FD/VAFÖK gibi cazip bir katsayıdan işlem görmektedir.

 2024’te yıllık %69 ciro büyümesi öngörüyoruz. FROTO’nun 2023 yılında yıllık %28 satış hacmi büyümesi kaydetmesini bekliyoruz (yurtiçi: %32, yurtdışı: %27). 2024 yılı için, artan yıllık efektif üretim kapasitesini takiben %9 satış hacmi büyümesi öngörüyoruz. Yıllık %69 ciro büyümesi ve Euro bazında %8 gelir artışı öngörüyoruz.

 Arz-talep dengesizliğinden sonra nispeten daha az marj daralması İç pazardaki talep ortamının ılımlaşmasının ardından VAFÖK marjının önceki yıllardaki seviyelere gerilemesini bekliyoruz. Öte yandan, elektrikli araç modellerinin toplam satışlar içindeki payının artması da önümüzdeki yıllarda konsolide karlılığı aşağı çekebilir. Yine de, temel olarak yurtiçi satışların düşük payı nedeniyle marjlardaki düşüşün nispeten minimal kalmasını bekliyoruz.

 Beklenenden daha güçlü TL bir miktar risk oluşturabilir Para politikasındaki sıkılaşmanın ardından, beklenenden daha güçlü bir TL senaryosu, şirketin Türkiye’nin en büyük ihracatçısı olması nedeniyle büyüme ve marj performansı üzerinde baskı yaratabilir.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım 2024 Strateji Raporu