Fonet Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (31.03.2020)

Tavsiye Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY10.40
Son kapanış, TL/hisse 6.82
Yukarı potansiyel %52

 Yatırım teması: Fonet Sağlık Bakanlığa bağlı hastanelere HBYS yazılımı sunan lider kuruluştur. Bu sektörde hastane sayısına göre Fonet’in pazar payı 2013 yılındaki %9’dan %19’a ulaştı. Fonet her yıl portföyüne 10-15 hastane (1.000 – 1.500 yatak) katarak büyümeyi hedefliyor. Yurtdışında 10 hastaneye yazılım hizmeti veriyor ve yurtdışında yeni kurduğu ofis ile ihracatını büyütmeyi hedefliyor. Türkiye’de kurulmaya başlanan Şehir Hastaneleri alanında da şirket büyümeyi hedefliyor. 2017 yılında büyük Java ve bulut tabanlı yazılım projenin tamamlanmasıyla Fonet’in başka büyük yatırım harcaması gerektiren projesi kalmadı.

Fonet’in faaliyetlerinde ihale kazanıldığında, yazılımın tesisi için kısa vadeli yüksek maliyetli bir dönemin ardından uzun vadede düşük maliyetli ciro kazanımı gerçekleşiyor. Önümüzdeki yıllarda şirketin kazandığı ihale sayısının artmasını bekliyoruz, böylece düşük maliyetli cironun toplam içindeki payı büyür, karlılığın artması beklenebilir. Fonet’in faaliyetleri mevcut ekonomideki yavaşlamadan etkilenmeyeceğini düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin bu durumda Hastane Bilgi Yönetim Sistem yazılımlarını yenilemeye devam edeceklerini düşünüyoruz.

 Hisse performansını etkileyebilecek faktörler: Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin HBYS ihalelerini kazanmak, yapılacak olan Şehir Hastanelerin HBYS ihalelerini kazanmak ve yurtdışında büyüme

 Değerleme: Cari fiyata göre 12 aylık hedef fiyatımıza %52 yukarı potansiyel var.