FOMC Toplantısı (Mart / 2018)

Özgecan Özdemir – 22.03.2018

Fed, Mart ayı toplantısında aldığı karar ile beklentiler doğrultusunda faizleri 25 baz puan artışla 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Fed, 2018 yılı projeksiyonu olarak ise toplamda 3 adet faiz artışı sinyali verdi. Piyasalarda 4 adet faiz ihtimaline yönelik bir beklenti oluşmuştu ancak bu beklentinin karşılanmadığını görüyoruz. Ayrıca Fed’in 2019 yılı faiz projeksiyonu da 3 adet faiz artışına işaret ediyor. Karar metni incelendiğinde, ekonomik görünümün son aylarda güçlendiğini dile getiren Fed, büyüme tahminini yüzde 2,5’ten yüzde 2,7’ye yukarı yönlü revize etti. Fed, enflasyon tahminini yüzde 1,9 oranında sabit bırakırken, gelecek yıl enflasyon oranında yüzde 2’lik hedefin üzeri seviyelerin test edilebileceğini düşünüyor. Diğer taraftan 2018 yılı sonu işsizlik oranının ise yüzde 3,8’e gerileyeceği öngörülüyor. Ayrıca vergi indirimleri ve kamu harcamalarının ekonomiye ve enflasyona yönelik pozitif etkileri olabileceği görüşü paylaşılıyor. Fed üyeleri, istihdam yaratmaya devam eden ABD ekonomisinin ılımlı büyüme kaydedeceğini düşünürken, enflasyonun orta vadede yüzde 2 oranında dengelenmesi bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısına ise kademeli faiz artışı politikamızı sürdürüyoruz söylemi ile başladı. İşgücü piyasasının güçlü bir duruş sergileyeceğini vurgulayan Powell, enflasyonda bir takım geçici unsurların var olduğuna dikkat çekti. Enflasyon hedefine ulaşma noktasında iyimser olan Başkan, işsizliğin azalırken, ekonominin büyüdüğüne işaret ediyor. Ayrıca Powell, görünümde bir zayıflama olmadıkça bilanço daraltma planının devam edeceğini düşünüyor.

SONUÇ

Bu gelişmeler sonrasında Dolar’da meydana gelen zayıflama ile piyasa fiyatlamalarında hareketlilik arttı. Özellikle Fed Başkanı Powell’ın 2019 ve 2020 yılı medyan faiz artırım beklentilerinin yükseldiğini dile getirmesinin Dolar varlıklarındaki geri çekilmeyi sınırladığı söylenebilir. Enflasyon hedefi yakalanmadan faiz artırım hızında yaşanabilecek artışın ekonomiye verebileceği zarar konusuna değinen Powell, kademeli faiz artışı öngörüsünü birçok kez dile getirdi. Fed’in toplamda 3 adet gerçekleşecek olan 2018 yılı faiz artırım projeksiyonunun ekonominin bir süre izlenmesi gerektiği sinyali verdiğini görüyoruz. Bir bütün olarak bakıldığında Fed’in tonu nispeten şahin ve ekonominin güçlendiğine ilişkin pozitif sinyal veriyor.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex