FENER, SOKM, TOASO: Haftada 4 gün iş

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Kurucusu ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül, “Günümüz şartlarında tüm devletler tasarruf tedbirlerini birer birer açıklarken TİSVA olarak tüm dünyaya önerimiz, hepitalizm paradigmasında olduğu gibi haftada 4 gün, günde 6 saat çalışma modeline geçmeleridir.” ifadesini kullandı.

AKSA 4 günlük çalışma prensibini harekete geçiren endüstri 2 şirketi. Üstelik dünyanın en büyük 2. akrilik üreticisi. Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, “3 ay süre ile haftada 4 gün mesai sistemini deneyerek iş dünyasına örnek olacağız. 1.450 çalışanımızdan fazla mesai ücreti almayan yaklaşık 200 çalışanımıza uyarlanacak uygulamamız sonrası sonuçları duyuracağız.” dedi.

Anadolu ajansındaki habere göre; iş psikolojisi uzmanlarından olan Andreas Ericsson, yaptığı araştırmalar sonucu, insanların günde en fazla 4-5 saatlik bir çalışma sonucu üretken bir iş yapabildiğini belirtti.

TSLA grafiği, yüzde 3 ile USD 112 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FENER 72.5 TL fiyatından haftanın ikinci gününü kapattı. Borsadaki düşüşten etkilenen kağıt, yüzde -2.68 düşüş yaşadı. Fakat regresyon kanalı yukarı yönde olduğundan şimdilik zararı durdur noktalarından görece olarak uzaktayız.

68 TL ve 62 TL önemli destekler olabilir. Bu sıralar asılsız erken seçim ihtimali ile Yunanistan’ın mavi vatana kastı spor hisselerine dahi yansımış durumda.

Grafik TradingView’den

SOKM yüzde -3.58 düşerek 26.96 TL seviyesine çekildi. Gıda marketleri siyasi polemik ve demogoji sonrası çabuk toparlanmıştı fakat BIST’in destek düşüşü ile onlar da geri noktaları test ediyor.

Hacim profili ortalaması uygun görünse de dikkatli olmakta fayda var. Uzmanlar 25 TL altında destek bulmakta zorlanabilir görüşünü savunuyor.

Grafik TradingView’den

TOASO endeksin üzerinde bir direnç sergiledi ve sadece yüzde -0.98 düştü. Sabah tarihi yüksekleri test etti. 75TL iken yazılarımızı okuyanlar 150TL olma ihtimalini de eklediğimizi bilirler.

Piyasada 1M’dan fazla Egea satan firmanın fabrikası 15 gün bakımda. İşleri oldukça iyi gidiyor. Türkiye pazarında yıllarca bir yer edindiğinden önemle takip edilmektedir.

Sonuç itibarıyle, çok çalışıp ailemizden ayrı kalmaktansa, çocuklarımızı ebeveynsiz büyütmektense, sessiz istifa ve tükenmişlik sendromlarında olmamızdansa, trafikte stres içinde kan-ter içinde olmamızdansa; verimli ve dengeli bir iş yaşamı düşünebiliriz. Birçok insan, sağlıklı bireyler olarak stresten uzak, ev ortamında ve aile huzuru içinde yaşam sürmek istemektedir.

Okan Özdemir