FENER, SOKM, TOASO: Fed Faiz Oranını 75 Puan Artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti. Fed’in açıklamasında, faiz oranının artırılması kararının oy çokluğuyla değil oy birliğiyle alındığı belirtildi. Son harcama ve üretim göstergelerinin yumuşadığı belirtilen açıklamada, bununla birlikte son aylarda istihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kaldığı aktarıldı. Enflasyon ile mücadele resesyondan hala önde geliyor.

TSLA grafiği, yüzde 5 düşüşle USD 817 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FENER 54.60 TL ‘den yüzde 0.36 düşüş göstererek çizgisine devam etmektedir. 44 TL’de sağlam bir hacim profili mevcut. Profilin artması için risksever yatırımcı sayısında  artış olması gerek. Fakat 60 ve üzeri fazla alım yapan yok. Half trend ve süper trend al sinyali verdi. 53 ve 56 destek ve direnci önem taşımaktadır.

Grafik TradingView’den

SOKM 13.70 TL fiyatıyla yüzde 2.62 yükselerek Çarşamba gününü kapattı. Halftrend osilatörü olumlu bir atmosfere büründü. 14 TL’ye yükselirse tekrar satış alabilir ve temettü kararları daha stabil ve artış gösteren mahiyette olursa BIM gibi yükselebilir. Fakat yine de gıda firmaları beklenen temettü oranını vermekten uzak diyebiliriz. Bir EREGL olamıyorlar.

Grafik TradingView’den

TOASO yüzde 2.66 ‘lık bir yükselişle 69.5 TL’den kapanış gösterdi. Süpertrend al sinyali verdiğinden ve son mum serisi başarıyla ivmeyi yukarı taşıdığından oldukça olumlu bir dipten yükseliş beklentisi veriyor. 71 TL direnci ve 65.60 TL desteği ön plana çıkmaktadır. Son 6 senede yüzde  6 civarı bir temettü geliri var ve düzenli temettü verdiğinden uzun vadede olumlu bir görünüm mevcut denebilir.

Sonuç itibariyle, Fed’in açıklamasında, “Enflasyon, salgınla ilgili arz ve talep dengesizliklerini, yüksek gıda ve enerji fiyatlarını ve daha geniş fiyat baskılarını yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor.” ifadesi kullanıldı. Bu hız ile sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olmayacağı belirtilebilir. Bazı yorumcular ise faiz oranlarının 100 puan artırılması gerektiğini savunuyordu. Ayrıca 2 senelik tahvil getirileri 10 senelik tahvil getirilerinden yüzde 1 civarında daha fazla. Günü kurtarma tahvil piyasasında etkin diyebiliriz.

Okan Özdemir