FENER, SOKM, TOASO: Depremde Önlem

Maalesef depremlerin olmasını önlemek mümkün değil. Ancak depremlerin neden olduğu hasarı en aza indirmek için alınabilecek birkaç önlem vardır:

Bina yönetmelikleri: Katı bina kodlarına ve standartlarına bağlı kalmak, yapıların bir depremin neden olduğu sarsıntıya dayanabilmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Güçlendirme: Eski binalar, depreme karşı dayanıklılıklarını artırmak için güçlendirilebilir.

Acil durum hazırlığı: Yerinde bir plana sahip olmak ve depremlere hazırlanmak, yaralanma ve hasarı en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bu, acil durum malzemelerine sahip olmayı, gaz ve suyu nasıl kapatacağını bilmeyi ve tahliye tatbikatlarını yapmayı içerir.

Arazi kullanım planlaması: Dikkatli planlama, heyelanlara veya diğer zemin kaymalarına karşı hassas alanlarda inşaat yapmaktan kaçınarak depremlerin topluluklar üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Deprem felaketi sonrasında yaşanan volatilite artışı ve olağandışı fiyat hareketleri nedenleriyle Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu tarafından Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Pay Endeksi Türev Pazarlarının 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin iptal edilmesine karar verilmiştir.

TSLA grafiği, yüzde 2 ile USD 200 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

FENER 60 TL desteğinin altına düştü. 49.80 TL den kapandı. 68 direncini kırması mevcut ulusal durumda zor görünmektedir. Kar satışları yerine panik satışları oldu.

Grafik TradingView’den

SOKM 20.42 TL fiyatıyla yüzde -7.85 seviyesinde ilerlemektedir.

20 TL desteği ve 25 TL direnci arasında ilerlese  de güçlü satıştan nasibini aldı. Şok market bazı noktalarda depremzede vatandaşlarımıza şubelerinden yardım sağladı.

Grafik TradingView’den

TOASO 128.4 TL’den devam etmektedir. Yüzde -9.13 TL düşüş gösterdi.

MACD ve stokastik aniden düştü. Tahmin edilebilir boyutu net fakat piyasa yönü çok olumsuz. Dip denilemeyebilir ve daha düşüş sürebilir.

Sonuç itibariyle, bu önlemler uygulansa bile depremlerin önemli hasara neden olabileceğini ve ne zaman ve nerede meydana geleceklerini tahmin etmenin imkansız olduğunu not etmek önemlidir. Müstakil evler yapmak ve seçtiğimiz yaşam tarzını değiştirmek önem taşımaktadır. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Dualarımız ve düşüncelerimiz sizinle. Bununla birlikte geç bir karar da olsa borsa 5 gün kapalı. 99 depreminde olduğu gibi (9 gün kapanmıştı) kapanması önem taşımaktadır.

Okan Özdemir